USA frigiver video af drones kollision med russisk kampfly
Ved sammenstødet beskadiges propellen, og dronen taber højde for til sidst at styrte ned i Sortehavet.
Det amerikanske militærs europæiske kommando har frigivet optagelser af tirsdagens møde mellem en amerikansk overvågningsdrone og russiske kampfly, da den styrtede ned over Sortehavet.
Den nyligt afklassificerede video skildrer kritiske øjeblikke i mødet i luften, som, Pentagon sagde, varede 30 til 40 minutter.
Billederne viser, hvor tæt på de russiske kampfly flyver på dronen, inden der ifølge CNN og NBC løsgives brændstof fra flyet.
Ifølge senioranalytiker Jacob Kaarsbo er videoen med til at understøtte amerikanernes udlægning af episoden.
- Man kan sige, at den er konsistent med den forklaring, amerikanerne har haft hele vejen, siger Kaarsbo til TV 2.
Videoen fra dronens underside bliver derefter forstyrret, da det russiske kampfly kolliderer med MQ-9 Reaper (dronen, red.).
Ved sammenstødet beskadiges propellen, og dronen taber højde for til sidst at styrte ned i Sortehavet.
Fjernslettede software
Amerikanske embedsmænd siger til CNN, at operatørerne under nedstyrtningen fjernslettede dronens følsomme software, hvilket mindskede risikoen for, at hemmeligt materiale falder i fjendens hænder, før det styrtede i havet.
Russerne har tidligere afvist, at man var i clinch med den amerikanske MQ 9 Reaper-drone.
Rusland siger torsdag, at man vil hæve den amerikanske drone for at studere dens indhold nærmere, mens USA har sagt, at man vil forhindre russerne i at få fingre i det militære materiel, der bruges til såvel overvågning som spionage.
Det siger talsmand for Det Nationale Sikkerhedsråd i Det Hvide Hus, John Kirby.
Ifølge Mark Milley fra den amerikanske generalstab ligger dronen på over en kilometers dybde, og derfor vil det være kompliceret at hæve den.
Milley siger også, at udstyr i dronen "ikke længere vil have nogen efterretningsmæssig værdi".