Nye ransagninger i sag om mulig korruption i Europa-Parlamentet
Fire personer er anklaget for at have modtaget penge og gaver – heriblandt den græske politiker Eva Kaili, som er blevet suspenderet.
Belgisk politi har mandag aften foretaget en række nye ransagninger mod Europa-Parlamentets kontorer i Bruxelles i forbindelse med en sag om mulig korruption i Europa-Parlamentet.
Det skriver mediet Politico.
Det sker, efter at politiet fredag ransagede 16 adresser i den belgiske hovedstad i samme sag.
Indtil nu er fire personer anklaget for at have modtaget penge og gaver – heriblandt den græske politiker Eva Kaili, som er blevet suspenderet som næstformand i Europa-Parlamentet.
Dybt bekymrende
Mandag udtrykte formanden for EU-Kommissionen, Ursula von der Leyen, sin bekymring i forbindelse med sagen.
- Beskyldningerne mod viceformanden for Europa-Parlamentet er dybt bekymrende og meget alvorlige. Det handler om folks tillid til vores institutioner – og den tillid har brug for de højeste standarder for uafhængighed og integritet, lyder det fra EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen.
Ifølge anklagerne er det Qatar, der har forsøgt at købe sig til indflydelse i EU – det er dog blevet afvist af golfstaten.
Eva Kaili var, indtil titlen blev frataget hende, 1 af i alt 14 næstformænd for parlamentet.
Kræver dybdegående undersøgelse
Den socialistiske parlamentspolitiker blev anholdt fredag, få timer efter at fire andre personer var blevet tilbageholdt og afhørt.
Lørdag skrev EU-Parlamentets formand, Roberta Metsola, på Twitter, at parlamentet "står fuldt og fast mod korruption".
Beslutningen om at suspendere næstformanden Eva Kaili kommer, mens vreden over korruptionsanklagerne stiger.
Den Grønne Gruppe i Europa-Parlamentet kræver en dybdegående undersøgelse af anklagerne om Qatars bestikkelse.
4,5 millioner beslaglagt
Belgiske myndigheder foretog fredag ransagninger i den græske politikers lejlighed og på flere andre adresser i den belgiske hovedstad, Bruxelles.
Ifølge anklagemyndigheden blev der fundet 600.000 euro i kontanter under ransagningerne. Det svarer til omtrent 4,5 millioner kroner. Politiet har også gennemsøgt computere og mobiltelefoner.
Ifølge den belgiske avis Le Soir er også Eva Kailis kæreste anholdt i forbindelse med skandalen.