To Reuters-journalister såret i Ukraine - chauffør dræbt
De var på vej mod Sjevjerodonetsk i en bil, som russiskstøttede separatiststyrker havde stillet til rådighed.
To Reuters-journalister er blevet såret i det østlige Ukraine, efter at deres køretøj blev beskudt. Chaufføren blev dræbt.
Det skriver nyhedsbureauet selv.
De sårede er en fotograf og en kameramand, og de er bragt til et hospital i Rubizjne.
Gruppen var fredag på vej mod Sjevjerodonetsk, der i øjeblikket er under intense russisk angreb, da deres bil kom under beskydning i et russiskkontrolleret område.
Chauffør hyret af separatister
Ifølge Reuters kørte de i en bil, som de russiskstøttede separatiststyrker havde stillet til rådighed for dem.
Det var også separatiststyrkerne, der havde hyret chaufføren, hvis identitet Reuters ikke kender.
- Reuters udtrykker sin dybeste sympati til chaufførens familie for dens tab, siger en talsmand for nyhedsbureauet i en udtalelse.
Fotografen har modtaget behandling for et mindre sår efter granatsplinter. Kameramanden for en fraktur i armen.
Da de blev beskudt, befandt de sig på vejen mellem Rubizjne og Sjevjerodonetsk, hvor de skulle på reportage.
Sjevjerodonetsk er lige nu et nøglepunkt i krigen. Det er den sidste større by under ukrainsk kontrol i udbryderregionen Luhansk, og Rusland har sat hårdt ind på at erobre byen.
Få indbyggere tilbage
Tirsdag sagde guvernøren i Luhansk, Serhij Hajdaj, at Rusland havde indtaget op mod 70 procent af byen, og at omkring 90 procent af bygningerne i byen var beskadiget.
Torsdag lød britiske efterretninger, at byen var erobret af russerne. I en tale torsdag aften ville den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenkyj, dog ikke erklære byen for tabt.
- Vi har en vis succes i kampene i Sjevjerodonetsk, men det er for tidligt at sige. Det er sværest dér nu, sagde han.
Før krigen havde Sjevjerodonetsk omkring 120.000 indbyggere.
Nu er der omkring 13.000 civile tilbage i byen, og adgang til mad og nødhjælp er stærkt begrænset, lyder det fra byens borgmester.