Fem dræbt og tre såret under angreb i norsk by - en person anholdt
Der er tale om "grufulde handlinger", siger Norges statsminister.
Fem personer er dræbt og tre er såret, efter en mand har skudt med bue og pil i den norske by Kongsberg onsdag aften.
Angrebet skulle være foregået over cirka en halv time.
Det er oplysninger, som norsk politi har bekræftet løbende siden onsdag aften.
Den mistænkte mand er pågrebet og anholdt, og politiet eftersøger ikke efter flere personer, siger Øyvind Aas.
Politiet vil endnu ikke oplyse de dræbtes alder og køn, men Øyvind Aas siger, at den ene af de sårede er en politimand, der blev angrebet i sin fritid.
Politimanden er blevet såret i en butik, lyder det. Derudover har gerningspersonen bevæget sig over et stort område under angrebet.
- Der er flere gerningssteder over et større område, siger Øyvind Aas.
Ifølge TV 2 Norge har de tilskadekomne knivstiks-lignende skader.
Ukendt motiv
Politiet mener, at personen handlede alene.
Nu undersøger politiet, om angrebet kan være terrorrelateret, siger politichef Øyvind Aas.
- Der er grund til at vurdere, om dette er en terrorhandling, men det er for tidligt at sige noget om motivet, siger han.
Politiet ønsker ikke at gå ud med med yderligere informationer om den mistænkte gerningsmand lige nu.
Politiet er dog bekendt med hans identitet, men har ikke haft mulighed for at afhøre ham endnu.
Ingen betjente i tjeneste skulle være kommet til skade.
Angreb i Coop-butik
Klokken 18.13 fik politiet de første meldinger, hvor flere slog alarm om, at en person gik rundt i byen og skød folk med bue og pil.
Her igangsatte politiet en aktion, som blandt andet involverede en politihelikopter og et hold af bomberyddere, fortæller NRK.
Politiet anholdt den mistænkte klokken 18.47, fortæller politichef Øyvind Aas.
En del af angrebet skete i en Coop-butik, bekræfter købmandskæden selv. Her skulle gerningsmanden have sigtet på kunderne med bue og pil, fortæller et øjenvidne til lokalavisen Laagendalsposten.
Sygehuset i den nærliggende by Drammen blev efter angrebet sat i beredskab, men blev lidt over 22-tiden meldt ude af beredskab igen, siger pressevagt i sundhedsvæsenet Ole-Jonny Karlstrøm.
Et stort antal politipatruljer og ambulancer var onsdag aften til stede i den norske by, hvor politiet også havde bedt folk blive indendørs. Politiet har afspærret et stort område i Kongsberg centrum.
Kongsberg ligger i det sydlige Norge syd for Oslo. Der bor lidt over 20.000 mennesker.
Solberg kalder hændelserne "grufulde"
På et pressemøde sent onsdag aften satte Norges afgående statsminister, Erna Solberg, ord på angrebet.
- Vores tanker går først og fremmest til dem, som er ramt og deres nærmeste.
- Det er grufulde handlinger, sagde hun.
Ved samme lejlighed understregede hun, at det fortsat er for tidligt at fastslå et motiv.
Også den tiltrædende statsminister Jonas Gahr Støre kalder ifølge norske medier angrebet i Kongsberg en "grusom og brutal handling".