Mor til Syrien-børn: - Min dreng vil blive hos mig

De kvinder, TV 2 mødte i lejren i Syrien, gav alle udtryk for, at de ikke vil skilles fra deres børn.

I ugevis har den politiske debat i Danmark handlet om de seks mødre og 19 børn med dansk tilknytning, som sidder i fangelejre i det nordøstlige Syrien.

Et flertal i Folketinget afviser at hente både børn og mødre til Danmark, men tirsdag blev det vedtaget at nedsætte en taskforce, der skal undersøge, hvordan man kan få børnene til Danmark - uden mødrene.

Onsdag besøgte TV 2s hold i Syrien så mødrene for at høre deres syn på sagen.

Kommer ikke pĂĄ tale

En af dem er en 32-årig dansk-marokkansk kvinde fra København. Hun har fået frataget sit danske statsborgerskab, men hendes to børns indfødsret er fortsat uafklaret.

TV 2 har accepteret kvindens ønske om at være anonym.

Har du hørt, at der er diskussioner i Danmark nu, om at man gerne vil tage børn hjem hernede fra, men ikke deres mødre?

- Det har jeg, ja, siger den 32-ĂĄrige kvinde til TV 2.

Og det kommer ikke på tale, at hun lader sig skille fra sine børn på to og tre år, slår hun fast.

- Absolut nej. Nej, jeg vil ikke engang tænke over det.

Tilsluttede sig IS i 2014

Kvinden flyttede i 2014 fra Danmark for at tilslutte sig Islamisk Stat med sin daværende mand, der var dansk-iraker.

Efter han blev dræbt, fik hun to børn med en afghansk mand i kalifatet.

Hun er en af de fem kvinder og tre børn med tilknytning til Danmark, som TV 2 onsdag mødte i al-Roj-lejren.

Der bor omkring 2500 mennesker i lejren under primitive forhold. Ifølge lejrledelsen er langt de fleste af de mennesker, som bor i lejren ikke fra Syrien. De er fra Europa.

De kvinder, TV 2 mødte onsdag, gav alle udtryk for, at de ikke vil skilles fra deres børn, men flere ønskede ikke at optræde på kamera.

Sympatiserer stadig med IS

Ifølge ledelsen i lejren sympatiserer langt de fleste af beboerne stadig med Islamisk Stat.

Bliver dine børn præget, og er du selv præget af den ideologi, der var i Islamisk Stat?

- Hvad skal jeg sige…? Det synes jeg ikke. Nej, jeg synes, jeg lever lidt ligesom, jeg ville gøre tilbage i Danmark, siger kvinden til TV 2.

Selvom hun ikke vil opgive sine børn, har hun overvejet de danske politikeres planer:

- Jeg har spurgt min store dreng, men han sagde bare: ”Jeg vil blive sammen med dig, mor”.

- Lige nu er jeg deres verden

Men måske kan tiden ændre hendes holdning.

- Lige nu er jeg deres verden, og de er min verden.

- Det er, hvad de har behov for. Hvis vi stadig er her om et par år, vil jeg måske tænke over det igen, lyder det fra kvinden.

Den politiske taskforces forslag til, hvordan de 19 børn med dansk tilknytning kan hentes hjem, skal ligge klar senest 15. maj.