Ferieparadis lukker for krydstogtskibe til og med 2021
Seychellerne har længe reguleret antallet af turister for at beskytte landet. Denne gang gør myndighederne det for at undgå coronavirussen.
Mens der flere steder i verden bliver sat dato på en genåbning for turister, er der også eksempler på det modsatte.
I det østafrikanske land Seychellerne er det nemlig blevet forbudt for krydstogtskibe at lægge til - ikke kun i år, men også hele næste år. Det skriver CNN.
Tiltaget skal forhindre smitte med covid-19, og udmeldingen er da heller ikke overraskende, da landet i forvejen gør meget for at regulere turismen, fortæller Jesper Boas Smith, krydstogttalsmand for Danmarks Rejsebureau Forening og grundlægger af Bella Vista Travel.
- Det er i forvejen meget få skibe, der anløber, og jeg tror, at det er et led i den hidtidige strategi med, at de vil beskytte deres paradis, siger han.
Ikke den store effekt
I 2019 anløb lidt over ti af verdens cirka 300 krydstogtskibe Seychellerne.
Men havnen i Mahé, som er Seychellernes største ø, er langt fra en af de mest populære og figurerer heller ikke på top-100 over krydstogtdestinationer.
Her topper i stedet destinationer som Caribien, Middelhavet og Nordeuropa, fortæller Jesper Boas Smith.
Derfor tror han heller ikke, at forbuddet vil have de store konsekvenser - heller ikke for danskerne.
45.000 danskere om året tager på krydstogt
Ifølge tal fra krydstogtsbranchens internationale forening tager omkring 45.000 danskere hvert år på ferie med et af de store skibe.
Ud af dem er det dog kun et fåtal, der lægger vejen forbi det østafrikanske ferieparadis, men mange kender alligevel til østaten, mener Jesper Boas Smith.
- Det er en destination, som mange har på deres bucketlist, siger han.
Blandt danskernes fortrukne krydstogtdestinationer er også Middelhavet og Caribien og derudover Baltikum og Norge. Og her tror krydstogtstalsmanden ikke, at vi her kommer til at se en nedlukning som på Seychellerne.
Flere lande lukker for turister
Seychellerne er dog ikke det eneste turistmål, der har begrænset antallet af besøgende som følge af covid-19.
Det samme er tilfældet i Japan, hvor myndighederne har besluttet at lukke de fire største ruter til toppen af landets højeste bjerg, Fuji.
Bjerget bliver hvert år besteget af mere end 200.000 mennesker, men det bliver ikke en mulighed i resten af 2020.