Trump om mulighederne for angreb på Nordkorea: - Vi får se
USA's finansminister vil lukke Nordkorea af for omverdenen. Samtidig afviser Trump ikke mulighederne for en militær reaktion.
- Vi får se.
Sådan siger den amerikanske præsident, Donald Trump, da en journalist spørger, hvorvidt USA vil angribe Nordkorea.
Natten til søndag foretog det nordkoreanske styre en ny atomprøvesprængning, der skabte rystelser målt til hele 6,3 på Richterskalaen. Regimet hævder, at der er tale om en brintbombe, og USAs præsident vil altså ikke afvise, at det kan få militære konsekvenser.
I den sydkoreanske by Soul godt 50 kilometer fra grænsen til Nordkorea skaber den nye prøvesprængning frygt.
Frygt for en krig mellem Nordkorea og USA, fortæller TV 2s korrespondent Rasmus Tantholt.
- Det vil nemlig ikke nødvendigvis betyde, at Nordkorea kommer i krig med USA i USA. Men det vil muligvis betyde, at der vil starte en krig med Sydkorea, og på den måde frygter folk, at det vil blive starten på et ragnarok.
- Der er 28.500 amerikanske tropper her i Sydkorea, så det ville være helt naturligt for Nordkorea, der har massevis af artilleri 50 kilometer herfra, at starte et bombardement af Soul. Det er det, som folk frygter.
Ingen handel med Nordkorea
Mens den militære reaktion forbliver i det uvisse, kommer den finansielle reaktion resolut fra amerikanerne.
USA's finansminister, Steven Mnuchin, brygger nemlig på et forslag om at lukke Nordkorea af for omverdenen, når det gælder handel.
Mnuchin siger i et tv-interview med tv-stationen Fox, at han vil bede Donald Trump om at overveje at stoppe handel med Nordkorea med udgangspunkt i en ny pakke af sanktioner mod landet og dets leder Kim Jong-un,
Henvender sig til Kina
Verdens statsledere har i skarpe vendinger kritiseret Nordkorea for prøvesprængningen. Den viser, at Nordkorea stadig er fjendtlig og farlig for USA, skriver den amerikanske præsident, Donald Trump, på Twitter.
Trump har også i et andet tweet kritiseret Kina i lyset af prøvesprængningen.
- Nordkorea er en uberegnelig nation, der er blevet en stor trussel, som bringer Kina i forlegenhed, skriver Trump.
Finansminister Steven Mnuchin henvender sig også i interviewet med Fox mod kineserne.
- Hvis lande ønsker at gøre forretninger med USA, skal de selvfølgelig samarbejde med vore allierede og andre om at lukke økonomisk af for Nordkorea, siger finansministeren.
- Vi vil samarbejde med vore allierede. Vi vil samarbejde med Kina. Men folk må afskære Nordkorea økonomisk, det her er en uacceptabel opførsel, lyder det fra Steven Mnuchin.