Blev sidst set løbe på London Bridge: 21-årig kvinde kan være syvende offer

Syv mennesker døde i weekendens terrorangreb i London. Indtil videre er kun to endeligt identificerede.
Sara Zelenak blev sidst set løbende fra London Bridge, hvor terrorister i lørdags kørte en varebil ind i menneskemængden på broen. Siden da har ingen set eller hørt fra hende, og nu frygter hendes familie, at hun er én af de syv personer, der omkom i angrebet.
Seks døde eller formodet døde er der allerede sat navn på af enten myndigheder eller familie, og meget tyder nu på, at den 21-årige Sara Zelenak er den syvende.
Ifølge Sara Zelenaks mor, Julie Wallace, er hendes datters lig blevet identificeret ved hjælp af en dna-test. Denne oplysning er dog endnu ikke bekræftet af myndighederne.
Zelenak, som var fra Brisbane i Australien, arbejdede som au-pair hos en familie i London. I lørdags var hun i byen sammen med en veninde for at fejre, at hun havde fået nyt job. Efter at have været på restaurant gik de to over London Bridge for at finde en bar, hvor de kunne få en drink. Da terroristerne slog til på broen, og der opstod panik, kom de to veninder væk fra hinanden.
Normalt var hun i kontakt med sin mor hjemme i Australien hver dag, men siden i lørdags har ingen hørt fra hende. Derfor frygter hendes familie nu, at hun er én af de omkomne. Australiens udenrigsminister Julie Bishop har bekræftet, at to australiere har mistet livet i angrebet. Indtil videre er der dog kun sat navn på den 28-årige sygeplejerske Kirsty Boden.
Skulle have været til Ariana Grande-koncert
Ifølge Sara Zelenaks mor skulle hendes datter også have været til Ariana Grande-koncerten i Manchester, hvor en selvmordsbomber dræbte 22 personer for to uger siden. Det fortæller hun i et interview med den australske radiostation 97,3 FM.
Moren, Julie Wallace, beskriver øjeblikket, da hun fik at vide, at datteren var savnet, som "helt forfærdeligt".
- Vi talte dagene, til vi skulle ses igen. Jeg har ikke set hende i tre måneder, siger hun til radiostationen.
Familien skulle mødes i Paris i juni, og Julie Wallace fortæller, at Sara glædede sig til at se familien igen, da de talte sammen i telefonen i fredags.
Sara Zelenaks mor fortæller, at det var hende, der opfordrede datteren til at rejse ud for at se verden.
- Jeg opfordrede hende til at rejse, fordi livserfaring er godt for en 21-årig.
Dansker blandt de sårede
Syv mennesker omkom under weekendens terrorangreb i London.
Indtil videre har politiet i London kun bekræftet identiteten på to af de døde, den 28-årige australier Kirsty Boden og den 30-årige canadier Christine Archibald.
Ud over de to bekræftede døde formodes det også, at to franskmænd, den 26-årige Alexandre Pigeard og den 45-årige Xavier Thomas, den 39-årige spanier Ignacio Echeverria og den 32-årige brite James McMullan blev dræbt.
Desuden er det bekræftet, at én dansker blev såret i angrebet. Ifølge Udenrigsministeriets Borgerservice er vedkommende i bedring. Flere andre udenlandske statsborgere fra blandt andet Frankrig, Australien, Bulgarien, Tyskland og New Zealand er også blandt de tilskadekomne.
Fire politibetjente blev desuden såret under hændelsen. En af dem er i kritisk tilstand.
En civil blev derudover ramt en enkelt gang af politiet under skudvekslingen, hvor de tre gerningsmænd blev dræbt, og er lettere såret. Han er ifølge en læge ramt i hovedet, men tilstanden er ikke kritisk.