Politiet affyrede 50 kugler mod terroristerne i London

En ransagning i kølvandet på lørdagens terrorangreb har ført til 12 anholdelser i London.

Otte betjente affyrede 50 kugler mod de tre formodede terrorister efter angrebet mod London Bridge og Borough Market lørdag aften. 

Det oplyser politikommissær Mark Rowley på et pressemøde søndag eftermiddag.

- De tre bevæbnede mænd var iført det, der lignede selvmordsveste. Jeg er ikke overrasket over, at betjentene i mødet med tre formodede selvmordsbombere affyrede et hidtil uset antal kugler mod dem, siger politikommissæren og uddyber, at en civil også 'fik et skudsår', men er uden for livsfare.

- Jeg har dyb respekt for og er rørt over det store mod fra betjente, der i mødet med en selvmordsbomber kun tænker på at beskytte andre, siger Mark Rowley.

Episoden skal nu undersøges af den britiske udgave af Den Uafhængige Politiklagemyndighed.

Flere ransagninger i gang i Barking 

Det britiske politi vil desuden fortsat gennemgå flere adresser i Barking, øst for London.

Her har de søndag eftermiddag anholdt 12 personer i forbindelse med lørdagens terrorangreb. Det oplyser Metropolitan Police‏ i en pressemeddelelse.

Det er endnu uvist, hvilken forbindelse de anholdte har til terrorangrebet. Billeder fra aktionen viser dog, at mindst tre af de anholdte er kvinder. 

Gerningsmænd skudt og dræbt

Lørdag aften drejede en hvid varevogn bevidst væk fra kørebanen på London Bridge i Storbritanniens hovedstad og torpederede direkte ind i en menneskemængde.

Herefter fortsatte den over broen og videre til Borough Market i den østlige del af byen, hvor tre formodede gerningsmænd sprang ud af bilen og overfaldt tilfældige forbipasserende med knive.  

De tre gerningsmænd blev kort efter skudt og dræbt af politiet. 

To betjente blandt de sårede

Syv personer blev dræbt, og mindst 48 blev såret ved angrebet. 

I den seneste pressemeddelelse oplyser politiet, at mindst to betjente er blandt de sårede. 

- Begge er stadig indlagt på hospitalet med alvorlige skader, men de er uden for livsfare, skriver Metropolitan Police

Tre gerningsmænd har dræbt og såret personer omkring London Bridge og Borough Market. Video: Anders Masannek Jørgensen

Derudover oplyser politiet, at de efterlyser billedmateriale fra angrebene, som eventuelle vidner til lørdagens angreb kan ligge inde med.