CNN har publiceret en video, der er kommet ind fra det internationale nyhedsbureau, EBU. Det er en optagelse fra et kamera i en bil, hvor man i et kort øjeblik ser et stort lysglimt til venstre i billedet, hvorefter der høres et stort brag, som formodes at være fra eksplosionen ved Manchester Arena.
En anden video, der florerer på nettet, er fra en kvinde på Twitter, der hedder Ellie Cheetham, der har lagt dette tweet ud, hvor eksplosionen høres inde fra selve arenaen.
Cheryl McDonald var til koncerten sammen med sin 9-årige datter Beatrice. De forlod arenaen samtidig med, at Ariana Grande gik af scenen - og derfor nåede de ud, inden eksplosionen fandt sted. Men så opstod panikken, og folk løb ud af arenaen.
- Aldrig har jeg været så bange i mit liv, siger hun til Sky News og fortsætter:
- Jeg spurgte, hvad der var sket, og nogen svarede, "det er en bombe". Jeg tog min datter, og vi løb. Vi havde ingen anelse om, hvad vi løb i retning mod. Vi løb bare.
Hun fortæller, at der var børn over det hele.
Manchester Arena
Det er den største indendørs arena i Storbritannien og den næststørste i EU med plads til over 21.000 mennesker.
Den ligger i området Hunts Bank lige nord for Manchesters centrum.
Arenaen blev bygget i forbindelse med Manchesters fejlslagne bud at være værtsby for OL i 2000.
Arenaen åbnede i 1995.
Sidste år blev der solgt i alt 851,785 billetter til arrengementer i arenaen.
Om angrebet
Omkring klokken 22.33 lokal tid blev politiet i Manchester kaldt ud til koncertstedet Manchester Arena, hvor der var meldinger om en eller to eksplosioner.
Politiet i Manchester, der ligger i det nordlige England, skriver i en erklæring på det sociale medie Twitter, at der er mindst 22 dræbt, og at episoden efterforskes som et muligt terrorangreb.
Omkring klokken 02.30 dansk tid blev der gennemført en kontrolleret sprængning af et andet mistænkeligt objekt. Det skete lige uden for arenaen i et lille parkområde ved navn Cathedral Gardens. Det viste sig dog at være noget efterladt tøj.
To høje brag kunne høres
Flere forfærdede øjenvidner beretter om det øjeblik, hvor et eller to brag kunne høres nær arenaen. Det skriver flere medier.
- Der var tusindvis af personer, som forsøgte at komme ud på én gang. De skreg alle og græd. Hele stedet lugtede røget og brændt, siger koncertgænger Elvie Brewster til det britiske medie Daily Mail.
Mindst fire personer døde. Herunder den politibetjent, som blev stukket ned, og gerningsmanden, som blev skudt af politiet. 20 andre personer blev såret.
Skyderi i Orly-lufthavn i Paris
Der blev affyret skud i Orly-lufthavnen i Paris. Gerningsmanden blev skudt og dræbt af to soldater, efter han forsøgte at stjæle våben fra en soldat.
Lufthavnen blev efterfølgende evakueret under en sikkerhedsoperation.
Fire personer er ifølge svensk politi blevet dræbt af lastbilen. Der er tale om en belgier, en brite og to svenskere. Derudover blev 15 personer såret i angrebet.
Mindst seks personer er dræbt, og mere end 30 er såret lørdag aften i et terrorangreb ved henholdsvis London Bridge og Borough Market i den østlige del af det centrale London i Storbritannien.
Tre gerningsmænd stod bag begge angreb. De er alle dræbt af politiet.
2016
Lastbil torpederer julemarked i Berlin
Det var denne lastbil, der kørte gennem menneskemængden på julemarkedet i Berlin. Foto: TV 2
Anis Amri blev skudt af politiet i Milano den 23. december.
Skyderi i München
Foto: Matthias Balk / Scanpix
En gerningsmand dræbte mindst ni personer, da han skød løs i blandt andet et indkøbscenter i den sydtyske by München.
Øksemand går amok i togvogn
Kort efter et tog kørte ind på stationen i Würzburg mellem byerne Frankfurt am Main og Nürnberg i det sydlige Tyskland, angreb en 17-årig dreng med afghanske eller pakistanske rødder passagerer i togvognen med en økse og en kniv. Drengen blev efterfølgende skudt af politiet.
En motorcyklist prøvede at standse chaufføren, mens han kørte ind i adskillige mennesker med 50 km/t.
84 personer døde, og 202 blev såret.
En politiinspektør og hans kone blev dræbt af en mand i Paris-forstaden Magnanville. Gerningsmanden blev dræbt af politiet, og Islamisk Stat tog ansvar for angrebet.
Tre bombeangreb i lufthavnen i Bruxelles
Foto: Patrik Stollarz / Scanpix
Tre jihadister detonerede bomber i Bruxelles' lufthavn og metrostationen Maelbeek. I alt 35 - herunder de tre terrorister - blev dræbt.
Angreb på politistation i Paris
En mand bevæbnet med kniv og falsk bombevest gik til angreb på en politistation i Paris. En betjent kom til skade. Manden blev dræbt af politiet, som fandt flere beviser, der indikerede sympati for Islamisk Stat.
2015
Flere angreb i Paris
Flere koordinerede angreb fandt sted i Paris ved spillestedet Le Bataclan, Stade de France og i bymidten. 130 døde, og det er dermed det blodigste terrorangreb i Frankrigs historie. Islamisk Stat påtog sig skylden for angrebet.
Omar Abdel el-Hussein angreb et debatarrangement om ytringsfrihed i Krudttønden i København. Den 55-årige filminstruktør Finn Nørgaard blev dræbt af skud i brystet, og fire betjente blev såret.
Ved synagogen dræbte han den 37-årige Dan Uzan, før han selv blev dræbt af politiet på Nørrebro.
Angreb mod Charlie Hebdo
20 mennesker mistede livet i et angreb på det satiriske magasin Charlie Hebdo i Paris, Frankrig. Angrebet blev udført af to brødre og var angiveligt hævn for, at avisen havde portrætteret profeten Muhammed. En tredje gerningsmand dræbte en politibetjent og tog senere flere gidsler i et jødisk supermarked.