Michael Moore: Fem grunde til at Trump vinder valget
Den venstreorienterede filmskaber Michael Moore er ikke glad for det, men han er sikker på, at Donald Trump bliver USA's næste præsident.
- Præsident Trump. Kom nu, sig det bare, for du kommer til at sige det de næste fire år. PRÆSIDENT TRUMP.
Ordene er skrevet af Michael Moore, den åbent venstreorienterede filmskaber, der står bag dokumentarfilm som 'Bowling for Columbine', 'Fahrenheit 9/11' og 'Sicko'.
Og de er langt fra skrevet med begejstring. Faktisk mener Moore, at det vil være en decideret katastrofe, når 'denne elendige, dumme og farlige deltidsklovn og fuldtidssociopat' indtager Det Hvide Hus.
Nyhedssitet Fivethirtyeight laver løbende forudsigelser af valget, og de spår Trump 45,7 procents chance for at vinde, hvis der var valg i dag.
Men Michael Moore er ikke i tvivl om, at det vil ske. På sin hjemmeside michaelmoore.com har han skrevet fem grunde til, at Trump vil besejre Hillary til november.