OVERBLIK: Frankrig ramt af terror - seks større angreb på fire år

De senere år er Frankrig et af de lande i Europa, som oftest er blevet ramt af terror.

Hvad der skulle have været en festlig fejring af den franske nationaldag, endte som et mareridt for indbyggere såvel som turister i den franske havneby Nice.

Omkring klokken 22.30 bragede en hvid lastbil gennem den menneskemængde, som var samlet for at se fyrværkeri ved promenaden.

Præsident Francois Hollande kalder angrebet i Nice for en terrorhandling.

Blot de seneste fire år har Frankrig været udsat for et utal af angreb. 

Alene i 2015 oplevede landet seks mere eller mindre succesfulde attentater.

Her er et overblik over angrebene mod Frankrig de seneste år.

2014 - 2016: Større angreb mod Frankrig

  1. 2016

    1. Blodig Bastilledag

      En hvid lastbil er torsdag aften kørt ind i stor gruppe mennesker, som var samlet for at fejre den franske nationaldag, Bastilledagen, i Nice.

      Det beretter adskillelige øjenvidner om på Twitter. Ifølge Frankrigs premierminister Bernard Cazeneuve er 80 personer dræbt, og 18 hårdt sårede.

  2. 2015

    1. Organiseret terror i Paris

      Fredag den 13. november fra klokken 21.30 blev Frankrigs hovedstad, Paris, ramt af terrorangreb.

      Angrebene blev koordineret af tre hold terrorister ifølge den franske anklager. De slog til ved fodboldstadion Stade de Paris, hvor en landskamp mellem Frankrig og Tyskland var i gang, på flere restauranter og cafeer og på spillestedet Le Bataclan under en rockkoncert.

      132 døde. 300 blev såret. Francois Hollande erklærede landet i undtagelestilstand som følge af angrebene.

    2. Angreb i højhastighedstog

      En bevæbnet mand sårede tre personer på et Thalys-højhastighedstog mellem Amsterdam og Paris, inden han blev overmandet af amerikanske passagerer.

      Episoden udspillede sig i nærheden af Arras i det nordlige Frankrig kort efter klokken 18, og gerningsmanden blev anholdt, da toget standsede ved byens jernbanestation.

    3. Mand halshugget på fransk fabrik

      En mand er død og halshugget, og to blev såret ved et angreb på en fabrik nær Grenoble i Frankrig.

      Præsident Francois Hollande bekræftede, at det var et terrorangreb, der havde fundet sted i Frankrig. Der blev fundet et halshugget hoved på en pæl på hegnet ind til fabrikken. Der var desuden skrevet en besked.

    4. Attentatet mod Hebdo og jøderne

      12 personer mistede livet, og 11 blev kvæstet, da to bevæbnede mænd onsdag angreb det franske satire-magasin Charlie Hebdo i Paris.

      Yderligere fem personer blev dræbt, da et gidseldrama fandt sted i et jødisk supermarked midt i den franske hovedstad fredag den 9. januar 2015.

      Nogle af gerningsmændene havde erklæret sin støtte til terrororganisationen Islamisk Stat.

  3. 2014

    1. Mand kører folk ned ved julemarked

      En varevogn kørte mandag aften ind i flere personer ved et julemarked ved Place Royales i byen Nantes i Frankrig. 12 personer kom til skade, og en enkelt mistede livet.

      Føreren sagde angiveligt 'Allahu akbar', som betyder 'Gud er stor' på arabisk.

      Manden var i forvejen kendt af politiet. Gerningsmanden dolkede sig selv ni gange efter sammenstødet.