TDC tager gebyr for Haiti-sms

Hos Danmarks største teleselskab kræver man gebyr for, at kunderne kan støtte jordskælvofrene i Haiti.
En rundringning, lavet af DR Nyheder, viser, at kun to af de 10 største selskaber herhjemme, TDC og M1, opkræver et gebyr af de donationer, der andre steder doneres direkte til ofrene i Haiti.
Hos TDC Mobil ryger tre procent af beløbet direkte til teleselskabet, hver eneste gang der doneres penge til Haiti.
Men hos selskabet kan man ikke se noget problem i, at man tager penge fra jordskælvsofrene.
"Hvad andre selskaber har besluttet sig for, det vil vi ikke blande os i. Det koster os penge at folk laver disse systemer og at fakturere beløbene, derfor må vi opkræve gebyrerne," siger pressemedarbejder Per M. E. Christiansen til DR Nyheder.
Han påpeger samtidig, at TDC i forvejen laver meget nødhjælpsarbejde.
"Vi støtter i forvejen på mange områder. Når der er danmarksindsamling er det os, der laver det praktiske. Derudover har vi et tæt samarbejde med Dansk Røde Kors og donerer årligt to millioner til nødhjælp," siger han.
Men den undskyldning køber teleanalytiker Torben Rune ikke.
"Der er ikke grundlag for at opkræve disse gebyrer. Alt udstyret er opsat i forvejen og produktionsomkostningerne er forsvindende små," siger han.
Hos teleselskabet M1 opkræves et gebyr på 1,5 procent.