Samfund

Grænsekontrol frustrerer borgmestre: Det er en gene og en barriere

Hvis grænsekontrol skal fastholdes, bør den indrettes mere intelligent, lyder det fra sønderjyske borgmestre.

Forlængelse af grænsekontrollen ved den dansk-tyske grænse skaber frustrationer hos to sønderjyske borgmestre.

Reaktionen kommer, efter at regeringen har forlænget grænsekontrollen, der blev indført i 2016, yderligere et halvt år.

- Jeg synes, det er både trist og træls, at man igen-igen forlænger den såkaldt midlertidige grænsekontrol.

- Det er en gene og en barriere her i grænselandet, siger borgmester i Tønder Jørgen Popp Petersen (Slesvigsk Parti).

- Jeg synes, at midlertidigheden er udløbet

I Aabenraa Kommune deler borgmester Jan Riber Jakobsen (K) frustrationen.

- Nu har det stået på i seks år, så jeg synes, at midlertidigheden er udløbet. Jeg savner en afklaring fra Christiansborgs side på, hvad det er, man på længere sigt vil, siger Jan Riber Jakobsen.

De to borgmestre beretter om til tider kilometerlange køer og stort besvær for medarbejdere, der pendler frem og tilbage over grænsen.

- Hvis man vurderer, at der er behov for grænsekontrol, skal vi selvfølgelig have det. Men man skylder en afklaring af, hvordan man så kan indrette den, så den giver mindst mulig gene, siger Jan Riber Jakobsen.

Han efterlyser, at der eksempelvis åbnes flere spor på spidsbelastningstidspunkter, så trafikken ikke sander til.

- Man bør fra dansk side gå i dialog med de tyske myndigheder og prøve at finde en løsning, der gælder på begge sider af grænsen, siger han.

Kan ikke se en speciel trussel

Justitsminister Mattias Tesfaye (S) har begrundet forlængelsen med "sikkerheds- og migrationssituationen".

Men Tønders borgmester køber ikke argumentationen.

- Det er efter min mening et helt unødvendigt tiltag under de nuværende omstændigheder.

- At vi skulle leve under en speciel trussel her i Danmark, som man ikke har andre steder i Europa, det kan jeg simpelthen ikke se, siger Jørgen Popp Petersen.

Hvis ikke kontrollen helt kan afskaffes, bør man som minimum indrette den på en mere "intelligent" måde, mener Tønder-borgmesteren.

Han henviser til, at det især er ved de østlige overgange i Padborg, Frøslev og Kruså, at trafikken sander til.

- Ved de ti andre grænseovergange er der ikke en fysisk kontrol. Der er nummerpladeskannere, sporadisk stikprøvekontrol og en baglandspatrulje. Hvis det virker der, kunne det vel også virke ved den østlige del af landegrænsen, siger Jørgen Popp Petersen.