Samfund

Ny aftale skal sikre flere billige boliger: - Christiania skal være en blandet bydel

Regeringen forpligter sig til, at der skal opføres mindst 15.000 kvadratmeter almene boliger på Christiania.

Der skal være bedre mulighed for at bo i de store byer også med en almindelig lønindtægt.

Det er en af begrundelserne for en ny aftale om almene boliger, som regeringen fredag har indgået.

Partierne er enige om at afsætte ti milliarder kroner til at bygge flere almene boliger for. Pengene kommer fra Nybyggerifonden, hvor beboere i almene boligafdelinger har indbetalt penge siden 1999.

- Det giver cirka 22.000 flere almene boliger. Samtidig vil vi være næste år gå ud og sætte huslejen ned med et par tusind kroner i nogle almene boliger, når loven træder i kraft, siger bolig- og indenrigsminister Kaare Dybvad Bek (S).

Støtte til almene boliger i dyre områder

Med aftalen afsættes blandt andet 870 millioner kroner til at omdanne private udlejningsboliger til almene boliger.

Samtidig skal 675 millioner gå til at ombygge erhvervsejendomme til almene boliger.

Derudover afsættes 1,8 milliarder til en ordning, som skal gøre det muligt for almene boligorganisationer at købe byggegrunde i områder med høje grundpriser.

Aftalen afsætter også midler, så huslejen kan sættes ned i 1800 eksisterende almene boliger, og der kan komme yderligere 2250 særligt billige boliger, som kommunerne vil have fuld anvisningsret til.

Mindst 15.000 kvadratmeter almene boliger på Christiania

Aftalen betyder også, at Christiania på sigt skal huse almene boliger.

Ifølge aftalen forpligter regeringen sig til, at der skal opføres "minimum 15.000 kvadratmeter" almene boliger på Christiania.

- Parterne lægger vægt på, at Christiania også skal være en blandet bydel, står der i aftalen.

Boligerne på Christiania skal ifølge aftalen udlejes efter de gældende regler for almene boliger.

Dermed vil det ikke være muligt for christianitterne at styre, hvem der flytter ind i boliger.

- Det løser ikke alle problemer

Med i aftalen er udover regeringen SF, Enhedslisten, Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne.

Dansk Folkepartis boligordfører, Alex Ahrendtsen, lægger ved præsentationen af vægt på, at der med aftalen opføres billige boliger i hele landet og ikke kun i hovedstaden.

- Vi gør også noget for de hjemløse. Alt i alt er det godt, det løser ikke alle problemer, men vi får billige boliger til danskerne, og det kan vi kun være tilfredse med, siger han.

SF's boligordfører, Halime Oguz, siger ved præsentation af ny boligaftale, at partiet er tilfreds med, at der bliver bedre muligheder for familier til at bosætte sig i for eksempel København.

- Vi sikrer, at vi får flere billige familieboliger, især i hovedstaden, hvor priserne skriger til himlen, siger hun.

Regeringens støtteparti De Radikale har valgt at stå uden for aftalen.