Coronavirus

Smittetallet er over 2000 for fjerde dag i træk

Antallet af indlagte stiger fortsat.

2416 personer er testet positive for coronavirus det seneste døgn. Det viser tal fra Statens Serum Institut (SSI).

Det er fjerde dag i træk, at mere end 2000 registreres smittet med covid-19 i Danmark.

Antallet af indlagte med coronavirus stiger med 5 til 282. Det er det højeste antal indlagte siden midten af februar i år.

Af de indlagte er 40 på intensivafdeling, og 23 af dem er assisteret af respirator for at kunne trække vejret.

Det seneste døgn er der yderligere 3 personer døde med coronavirus.

Farlig periode for luftvejsinfektioner

De stigende tal for indlæggelser er også sæsonbetonede, lyder vurderingen fra en ekspert over for Ritzau.

- Der er fortsat stigende tendens i smittetal, og flere og flere bliver indlagt. Vi går ind i et efterår og en vinter, som er en lidt farlig periode for luftsvejsinfektioner, siger Isik Somoncu Johansen, der er overlæge og professor på Infektionsmedicinsk Afdeling på Odenses Universitetshospital, i en reaktion på søndagens coronatal.

I regionerne Sjælland og Hovedstaden er det sandsynligt med høj sygdomsbelastning frem mod midten af december, lyder en vurdering fra Statens Serum Institut.

Coronapas og vaccination nødvendigt

Isik Somuncu Johansen mener, at det kan blive nødvendigt at se på for eksempel en genindførsel af coronapasset eller mere information til dem, som ikke er vaccinerede, hvis vi vil undgå, at smitten stiger yderligere.

- Vi er nødt til at gøre noget, hvis vi skal forhindre en yderligere stigning i smitte, siger hun.

Lørdag tog Odense Universitetshospital (OUH) konsekvensen og genåbnede et coronaafsnit for at være klar til at kunne tage imod det ventede rykind af behandlingskrævende patienter.

Region Hovedstaden, hvor smitten er mest udbredt, har ikke officielt nogen køreplan for en genåbning af de coronaafsnit, der sidste vinter optog over 400 patienter, da smitten var værst.

75 procent af befolkningen færdigvaccineret

4.419.446 borgere i Danmark er færdigvaccineret mod coronavirus - det svarer til 75,3 procent af befolkningen.

6,5 procent af befolkningen er blevet revaccineret med det såkaldt tredje stik.

Det seneste døgn er der blevet givet 4228 revaccinationer.

1550 har påbegyndt deres vaccinationsforløb, og 847 er blevet færdigvaccineret siden lørdag.