Valg 2019

Røde partier vinder valget på Grønland

De to grønlandske mandater går til venstrefløjspartiet Inuit Ataqatigiit (IA) og socialdemokratiske Siumut.

Tidligt torsdag morgen står det klart, at begge mandater går til partierne venstrefløjspartiet Inuit Ataqatigiit (IA) og socialdemokratiske Siumut.

Det skriver den grønlandske tv-station KNR, efter at stemmeoptællingen i Grønland er færdig.

IA bliver det største parti med 33,4 procent af stemmerne. Partiets spidskandidat, Aaja Chemnitz Larsen, står til at blive valgets helt store stemmesluger og får partiets mandat i Folketinget.

Går ind for øget selvstændighed

Siumut får 29,4 procent af stemmerne, hvilket giver plads til Aki Mathilda Høegh Dam på Christiansborg.

Begge partier går ind for øget selvstændighed fra Danmark.

Tredjestørste parti ved valget bliver Demokraterne, der får 11 procent af stemmerne. Partiet går ind for et tættere samarbejde med Danmark.

Hammond blev fjerdestørst

Den tidligere landsstyreformand Aleqa Hammond stillede op for Nunatta Qitornai, men partiet fik bare 7,8 procent af stemmerne.

Hammond blev valgt til Folketinget for Siumut med et rekordvalg i 2015, men blev løsgænger efter en skandalesag om misbrug af offentlige midler. Siden meldte hun sig under fanerne hos Nunatta Qitornai.

Partiet bliver fjerdestørst blandt de syv opstillingsberettigede partier på Grønland.

Her kan du se, hvordan mandaterne ellers har fordelt sig ved valget.