Da renten er historisk lav, er boligmarkedet et købers marked for tiden, mener ekspert.
Efter første halvår i 2018 viser tal fra Boligsiden.dk, at salget af huse og rækkehuse rundt i landets kommuner er steget markant sammenlignet med samme periode sidste år.
Men det gælder ikke for København og omegn samt Aarhus, hvor salget er faldet med omkring fem procent. Derimod oplever syv af landets kommuner, at hussalget er steget med 20 procent.
- Når salget i og omkring de store byer falder, er det, fordi priserne er blevet så høje, at en del købere må vælge andre alternativer. Det kommer kommuner til gavn, hvor priserne er lavere, men det betyder ikke, at den store vækst i Norddjurs, Hjørring og Gribskov alene skyldes faldet i København og Aarhus. Det er bare blevet mere attraktivt at købe hus uden for de store byer, siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.dk.
Ser man på det samlede hussalg i hele Danmark, er der sket en stigning fra 23.659 til 24.375, hvilket svarer til en stigning på tre procent.
En lejlighed i hovedstaden sammenlignes med et hus i Vivild til samme pris. Video: Sebastian Myrup Hansen
Købers marked
Renten er netop nu meget lav, og det giver gode muligheder for kommende boligkøbere.
- Der er et enormt boligudbud derude. Det er købers marked. På et tidspunkt hvor vi har en historisk lav rente, og hvor de store byer er blevet for dyre, så er det et godt alternativ at gå derud, hvor man kan vælge og vrage mellem tilbuddene, siger Curt Lillegren, direktør i Boligøkonomisk Videnscenter.
Nedenfor er lavet en liste over, hvad man kan købe af bolig for fire millioner kroner, samt en top ti over hvilke kommuner, hvor hussalget er steget mest.