Samfund

Skuffelse forhindrede ikke ja - flere stemte end til kommunalvalg

Anders Bondo Christensen har forståelse for, at der er flere af hans medlemmer, der var skuffede efter forhandlingerne.

Der var ja over hele linjen, da resultatet af afstemningerne i de forskellige fagforbund om en ny overenskomst blev offentliggjort mandag.

Et af de afstemningsresultater, der var mest tvivl om på forhånd, var lærernes. Men ligesom det var tilfældet hos FOA, Dansk Metal, Socialpædagogerne med flere, blev det et klart ja fra lærenes side.

74,6 procent stemte ja, mens 25,4 procent stemte nej. 77,8 procent deltog i afstemningen.

Det klare ja kom på trods af, at lærerne ikke fik skrevet en arbejdstidsaftale ind i overenskomsten, som man håbede på.

- Der er en meget stor skuffelse hos rigtig mange lærere over, at det ikke lykkedes for dem at komme igennem med hovedkravet, som var, at de skulle have skrevet en ny arbejdstidsaftale ind i overenskomsten, siger TV 2s Olav Christensen.

Formand forstår skuffelsen

Anders Bondo Christensen, der er formand for Danmarks Lærerforening, har forståelse for, at der er flere af hans medlemmer, der var skuffede efter forhandlingerne.

- Det sagde jeg allerede, da jeg kom ud fra Forligsinstitutionen med et resultat, der ikke indeholdt en ny aftale. Den skuffelse og frustration, som der var blandt mange medlemmer, har jeg stor forståelse for, siger han.

- Det vi gør er at vurdere resultatet i forhold til alternativet. Og alternativet var en ny konflikt med arbejdsgiverne. Det ville have betydet, at vi skulle i konflikt den 11. juni, alle landets folkeskoler var blevet lukket, og en række andre uddannelsesinstitutioner var blevet lukket. Det var vores vurdering, at det ville ikke have været med til at skabe bedre vilkår for lærerne, siger Anders Bondo Christensen, der er glad for, at det endte med et ja.

Vil fokusere på kommissionen

Michael Ziegler, der er chefforhandler ved Kommunernes Landsforening, siger til TV 2, at netop lærernes afstemning var den, han var mest spændt på.

- Mit eget bud var, at der ville være en pæn ja-procent. Men faktisk ikke så høj, som den blev, siger han.

- Jeg tror, at man må sige, at med det forløb, der har været helt fra starten, så ville det være urealistisk at tro og håbe på, at man vil få et bedre resultat, siger han til Ritzau.

Michael Ziegler vil nu fokusere særligt på den nedsatte kommission, som han mener kan være løsningen på uenigheden mellem lærere og kommuner.

- Det er rigtig vigtigt, at vi som parter gør, hvad vi kan for at skabe den her nye start, for det er deri, at mulighederne for at skabe den permanente, varige fred kan komme.

- Jeg tænker, at vi først og fremmest skal understøtte kommissionens arbejde så godt som muligt. Det gør man bedst ved, at de to parter tager et skridt tilbage og lader nogle andre kigge på det med friske øjne, siger han.

Højere stemmeprocent end til kommunalvalg

Bent Greve, der er professor i Institut for Samfundsvidenskab og Erhvervsøkonomi ved RUC, mener, at det er imponerende, at så mange medlemmer har stemt.

- På trods af den kritik, der har været blandt Danmarks Lærerforenings medlemmer, om skuffelsen over at man ikke kom i mål med et af sine væsentligste mål, så var der alligevel tre ud af fire, der sagde ja.

- Grundlæggende er det imponerende, at tre ud af fire sagde ja, og så er det imponerende, hvor mange der har stemt. De fleste forbund har en højere stemmeprocent end man ser til kommune- og regionsrådsvalg i Danmark, siger han.

Her er et udvalg af de afstemningsresultater, der er kommet frem mandag:

Sådan har de forskellige forbund stemt

FOA

FOA

65,2 procent deltog i afstemingen. 95,1 procent stemte ja.

Foto: Jens Nørgaard Larsen / Scanpix Danmark

Teknisk Landsforbund

Teknisk Landsforbund

75 procent stemte. 97 procent stemte ja i kommunen, 95 procent stemte ja i staten, mens 94 procent stemte ja i regionerne.

Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix

Dansk Metal

Dansk Metal

70 procent stemte. 90 procent stemte ja.

Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix

3F's Offentlige Gruppe

3F's Offentlige Gruppe

Over 90 procent stemte ja. Stemmeprocenten blev 51,3 procent.

Foto: Brian Bergmann / Scanpix Denmark

Socialpædagogerne

Socialpædagogerne

93,4 procent stemte ja. Stemmeprocenten var på 52 procent.

 

Foto: TV 2

HK

HK

Stemmeprocenten hos HK var 77,6 procent. 94 procent stemte ja.

Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix

Bupl

Bupl

68 procent stemte. Heraf stemte 94 procent ja.

Foto: Linda Kastrup / Scanpix Denmark

Lærerne

Lærerne

74,6 procent af lærerne stemte ja. 77,8 procent stemte.

Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix

Sundhedskartellet

Sundhedskartellet

93,1 procent stemte ja. 56,5 procent af medlemmerne deltog i afstemningen. Sundhedskartellet består af 11 fagforbund og har 112.000 medlemmer.

Foto: Brian Bergmann / Scanpix

Statsansatte

Statsansatte

92 procent stemte ja. Stemmeprocenten var på 60 procent.

Foto: Ritzau Scanpix

Akademikerne

Akademikerne

58 procent stemte. 90 procent sagde ja. Se hvordan stemmerne fordelte sig her.

Foto: TV 2

Ingeniørerne

Ingeniørerne

96,6 procent stemte ja. 

Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix

Lokalbanerne

Lokalbanerne

De ansatte ved lokalbanerne har stemt nej til overenskomst. Det kan betyde konflikt fra midnat den 11. juni - med mindre der opnås en aftale inden om arbejdstidsregler.

Af de i alt 269 afgivne stemmer stemte 85,5 procent nej.

Foto: CLAUS FISKER / Scanpix Denmark