DR får 3,7 milliarder årligt: Her er de dyreste kanaler
Tv er den største post på DRs produktionsbudget, og langt de fleste penge bliver brugt på DR1s programmer.
Danmarks Radio er landets eneste brugerbetalte radio- og tv-station. Og med et budget på 3,7 milliarder i 2016 skal de producere public service-indhold på tv, radio og net.
Det er hovedsageligt tv, som DR bruger penge på. I 2015 gik 68 procent af omkostningerne til at producere tv-programmer som X Factor, Bonderøven, Gift Ved Første Blik og Søren Ryge.
Og ifølge DRs public service-redegørelse blev der sidste år brugt over 3,1 milliarder kroner på programmer generelt. Klart de fleste penge blev brugt på DR 1, hvor man i 2015 havde produceret og købt programmer for over 1,5 milliarder kroner.
Blå blok ønsker mindre DR
Fremover ønsker partierne i blå blok dog, at Danmark Radio får færre penge at gøre godt med – og helt konkret ønsker Dansk Folkeparti, at milliardbudgettet barberes med 25 procent over en femårig periode fra 2018.
Især underholdningen skal der skæres på, lyder der fra partiet.
- Vi tror på, at Danmarks Radio er nødt til at fokusere på det væsentlige. Det væsentlige er public service, det samfundsbærende. Danmarks Radio er en væsentlig kulturinstitution, som skal fortælle danskerne om vores historie, vores sprog, vores kultur i det hele taget. Men underholdning, som for eksempel DR3 som kun sender amerikanske serier, det kan man flytte over på nettet, siger gruppeformand Peter Skaarup (DF).
Flest penge på nyheder
DRs public service-opgørelse viser, at nyheder var den tungeste kategori i budgettet. 621 millioner kroner blev sidste år brugt på at producere nyheder, mens undervisning var den billigste kategori med kun 11 millioner i omkostninger.
Danmarks Radio åbnede 1. april 1925 som en forsøgsordning under navnet Statsradiofornien.