15-årige Glenn er træt af at være lille: - Jeg vil gerne have væksthormon
Et stigende antal forældre til drenge med lav højde henvender sig på hospitalerne for at få væksthormoner til deres drenge.
Stadig flere forældre er bekymrede for at deres drengebørn ikke vokser nok i højden.
For når gennemsnitshøjden for mænd herhjemme er cirka 180 centimeter, så er udsigten til at ens søn bliver 159 cm svær at acceptere for nogle forældre.
15-årige Glenn Bregnø fra Ribe mærker problemet på egen krop. Han var nødt til at droppe sin yndlingssport jiu-jitsu, fordi hans kammerater voksede hurtigere end ham.
Hans forældre og familiens læge vil endnu ikke give Glenn Bregnø væksthormon, men hvis han stadig ikke vokser, så kan hormonbehandling blive en mulighed:
- Jeg tror, det er sværere at være en lille dreng eller mand, end det er at være en lille pige eller dame, siger Glenns mor, Ulla Bregnø.
Stod det til Glen selv, ville han gerne have væksthormoner.
- Så kunne jeg vokse lidt mere og blive på højde med de andre, siger han.
- Der må ikke være for mange ridser i lakken
På Rigshospitalet og Odense Universitetshospital oplever lægerne, at flere forældre vil give deres drengebørn væksthormoner. Alene på Odense Universitetshospital er antallet af forældrehenvendelser steget fra 50 til 150.
- Jeg tror, det hænger sammen med mange andre ting i samfundet. Alle ting skal være meget glat og effektivt, og der må helst ikke være for mange ridser i lakken, siger Anders Jørgen Schou, der er overlæge på OUH.
Oftest bliver forældrenes ønske afvist, men tendensen er bekymrende, mener lægerne.
- Det bliver bekymrende, hvis de børn føler sig forkerte, bare fordi de har den højde, de har, siger Anders Jørgen Schou.
- Livskvaliteten bliver større
1200 børn og unge under 18 år er i behandling med væksthormon. Behandlingen gives til børn med væksthormonmangel og ved nogle andre sygdomme med lav højde - f.eks. Turner-syndrom og nyresvigt.
Én af dem der får væksthormon er 9-årige Sebastian Monrad fra Glostrup - og det er ikke for sjov. Uden hjælp ville han blive 150 centimeter høj - med hormonbehandlingen bliver han 180 centimeter.
- Livskvaliteten for ham ved at ligne de fleste andre bliver større, siger Sebastians mor, Wicki Monrad til TV 2.