Fagforeninger til Nordea: Ryd op eller forsvind
FOA og Pensam kræver en fuldstændig oprydning i Nordea efter Panama-lækagen - ellers får det konsekvenser.
Dennis Kristensen er formand for FOA, en af landet største fagforeninger for offentligt ansatte, men han er også storaktionær i Nordea. Ved siden af sin af sin post i fagforeningen er han også næstformand i Pensam Liv, en af landets største pensionsselskaber, der har en aktiepost i Nordea på 35 millioner kroner.
Og Dennis Kristensen bryder sig bestemt ikke om de seneste dages afsløringer, de såkaldte Panamapapers, der drejer sig om skatteunddragelse via advokatfirmaet Mossack Fonseca.
- Vi har danske banker, som vi lægger stor vægt på skal overleve. Vi laver bankpakker til dem og udpeger nogle af dem til at være så vigtige for samfundet, så de skal holdes i live. Og så er takken, at de hjælper danskere, der har rigtig mange penge, med at slippe uden om skattevæsenet. Det er helt forrykt, siger Dennis Kristensen til TV 2.
Lækagen består af 11,5 millioner interne dokumenter fra advokatfirmaet Mossack Fonseca i Panama. Her optræder Nordeas navn 10.902 gange, hvilket placerer banken som nummer 11 på listen over 543 banker fra hele verden, som er eller har været kunder hos Mossack Fonseca.
Hvis Pensam og FOA, som også samarbejder med Nordea, skal fastholde banken som samarbejdspartner, så kræver Dennis Kristensen en fuldstændig oprydning.
- Hvis vi fortsat skal bruge Nordea, så skal vi have håndfaste garantier fra dem om, at de rydder op, og at de får tjekket efter, at de ikke er involveret i forhold til andre kreative løsninger rundt omkring, hvor der findes skattely, understreger Dennis Kristensen overfor TV 2.