Kommunalvalg

Kandidattesten: Se de mest populære politikere i din kommune

TV 2s kandidattest er blevet taget over en million gange. Se her, hvilke politikere der oftest er matchet med brugerne i hver enkelt kommune.

På tirsdag skal danskerne i stemmeboksen og sætte deres kryds ved kommunalvalget. Men hvor skal det lige sættes?

Vælgerne har kunnet tage TV 2's kandidattest for at blive inspireret, og det har de i den grad gjort. Testen er blevet taget over en million gange.

Overblikket nedenfor viser de tre kandidater, der er matchet flest gange med brugerne i hver kommune, siden kandidattesten blev lanceret 21. oktober.

Resultatet er lavet ud fra en model, hvor det giver tre point at være det bedste match for en bruger, to point at være næstbedste match og et point at være tredjebedst match.

Bemærk, at en bruger godt kan have taget testen mere end én gang, hvorfor denne liste ikke viser, hvem danskerne samlet set er mest enige med.

Listen viser udelukkende, hvem der er dukket oftest op i kandidattesten under "mest enig".

Aabenraa

  1. Ester Esmarch, Kristendemokraterne
  2. Jette Hedegaard, Enhedslisten
  3. Charlotte Gudbrandsen, Nye Borgerlige

Aalborg

  1. Lotte Finck, Det Konservative Folkeparti
  2. Peter Brix, Det Konservative Folkeparti
  3. Maja Torp, Venstre

Aarhus

  1. Christian Baller, Det Konservative Folkeparti
  2. Metin Lindved Aydin, Radikale Venstre
  3. Nana Harring, Dansk Folkeparti

Albertslund

  1. Kira Kruse Willmarst, Det Konservative Folkeparti
  2. Nils Jul Gjerlev, Det Konservative Folkeparti
  3. Inge Dahn, Socialistisk Folkeparti

Allerød

  1. Erik Lund, Det Konservative Folkeparti
  2. Nicolai Pallisborg, Socialdemokratiet
  3. Jørgen Johansen, Det Konservative Folkeparti

Assens

  1. Millah Kongsbach, Frihedslisten
  2. Henrik Frydenborg, Enhedslisten
  3. Lars Lillebæk, Nye Borgerlige

Ballerup

  1. Kasper Schlander, Det Konservative Folkeparti
  2. Taner Genc, Socialistisk Folkeparti
  3. Sussie Wandel, Venstre

Billund

  1. Brian Nissen, Socialdemokratiet
  2. Jeppe Lindbjerg Fuglsang, Det Konservative Folkeparti
  3. René Eriksen, Det Konservative Folkeparti

Bornholm

  1. Kirstine Van Sabben, Bornholmerlisten
  2. Rene Danielsson, Dansk Folkeparti
  3. Orla Hansen, Venstre

Brøndby

  1. Michael R. Rugaard, Det Konservative Folkeparti
  2. Poul Gaardbo, Dansk Folkeparti
  3. Martin Grønkjær Petersen, Venstre

Brønderslev

  1. Thomas Greve Lund, Det Konservative Folkeparti
  2. Carsten Ullmann Andersen, Dansk Folkeparti
  3. Jan Thaibert, Venstre

Dragør

  1. Kenneth Gøtterup, Det Konservative Folkeparti
  2. Rikke Marianne Karlsson, Socialdemokratiet
  3. Theis Guldbech, Det Konservative Folkeparti

Egedal

  1. Brian Øllegaard, Socialdemokratiet
  2. Peter Højmark Trasborg, Det Konservative Folkeparti
  3. Ulrik John Nielsen, Lokallisten Ny Egedal

Esbjerg

  1. Nicolaj Aarøe, Det Konservative Folkeparti
  2. Rikke Tangaa, Venstre
  3. Henning Ravn, Venstre

Faaborg-Midtfyn

  1. Rebecha Foged, Nye Borgerlige
  2. Thomas Ingemansen, Det Konservative Folkeparti
  3. Michael Bernsdorf Jungfeldt, Det Konservative Folkeparti

Fanø

  1. Melissa Gilroy, Radikale Venstre
  2. Niels Fischer-Nielsen, Det Konservative Folkeparti
  3. Tina Haldan Gotthardsen, Det Konservative Folkeparti

Farskov

  1. Lene Guldbrandt, Det Konservative Folkeparti
  2. Rasmus Grønborg Jakobsen, Radikale Venstre
  3. Pet Petersen, Radikale Venstre

Faxe

  1. Dorthe Adelsbech, Venstre
  2. Bent Ole -Bærenholdt, Det Konservative Folkeparti
  3. Allan Tirsgaard, Det Konservative Folkeparti

Fredensborg

  1. Michael Huusom, Det Konservative Folkeparti
  2. Britta Kristensen, Kristendemokraterne
  3. Bettina Bove, Radikale Venstre

Fredericia

  1. Ecaterina Pedersen, Alternativet
  2. Kirstine Holst, Borgerligt Fællesskab
  3. John Nyborg, Socialdemokratiet

Frederiksberg

  1. Jacob Rosenberg, Det Konservative Folkeparti
  2. Emil Samaras, Enhedslisten
  3. Anders Storgaard, Det Konservative Folkeparti

Frederikshavn

  1. Flemming Kent Vesterby Agerskov, Det Konservative Folkeparti
  2. Brian Poul Kjær, Socialdemokratiet
  3. Gitte Kiilerich, Socialdemokratiet

Frederikssund

  1. Jonas Brandt, Det Konservative Folkeparti
  2. Heidi Jørgensen, Dansk Folkeparti
  3. Marianne Stannum, Socialistisk Folkeparti

Furesø

  1. Allon Hein Sørensen, Alternativet
  2. Egil Hulgaard, Det Konservative Folkeparti
  3. Mogens Andersen, Liberal Alliance

Gentofte

  1. Ane Palsberg, Radikale Venstre
  2. Simon Karim Helledie, Liberal Alliance
  3. Stig Wall, Det Konservative Folkeparti

Gladsaxe

  1. Line Stockmal Ammundsen, Socialdemokratiet
  2. Camilla Friis, Venstre
  3. Bertha M. Friis, Enhedslisten

Glostrup

  1. Mogens Mathiesen, Socialistisk Folkeparti
  2. Dan Kornbek Christiansen, Det Konservative Folkeparti
  3. Camilla Christensen, Socialdemokratiet

Greve

  1. Henrik Balleby Hansen, Det Konservative Folkeparti
  2. Morten Dahlin, Venstre
  3. Brigitte Klintskov Jerkel, Det Konservative Folkeparti

Gribskov

  1. Casper Aistrup, Det Konservative Folkeparti
  2. Trine Egetved, Det Konservative Folkeparti
  3. Helene Gerlykke-Dohn, Det Konservative Folkeparti

Guldborgsund

  1. René Christensen, Dansk Folkeparti
  2. Mark Kruse Thygesen, Dansk Folkeparti
  3. John Brill Engkebølle, Venstre

Haderslev

  1. Jannie Westergaard, Det Konservative Folkeparti
  2. Malene Ravn Neumann, Dansk Folkeparti
  3. Jens Friis Felber, Venstre

Halsnæs

  1. Peter Nørris Dalsgaard, Det Konservative Folkeparti
  2. Anja Rosengreen, Socialistisk Folkeparti
  3. Tarja Knudsen, Venstre

Hedensted

  1. Claus Sørensen, Det Konservative Folkeparti
  2. Rune H. Mikkelsen, Nye Borgerlige
  3. Henrik Hansen, Socialdemokratiet

Helsingør

  1. Marlene Harpsøe, Dansk Folkeparti
  2. Morten Westergaard, Venstre
  3. Poul Bernt Jensen, Radikale Venstre

Herlev

  1. Arly John Eskildsen, Socialistisk Folkeparti
  2. Dorte Vilhelmsen, Det Konservative Folkeparti
  3. Henrik Laursen, Det Konservative Folkeparti

Herning

  1. Christina Clausen, Borgerlisten
  2. Lasse Ostersen Lindholdt, Venstre
  3. Michael Jakobsen, Venstre

Hillerød

  1. Jette Juul, Dansk Folkeparti
  2. Henrik Forsberg, Kristendemokraterne
  3. Elisabeth Stieper Tofte, Liberal Alliance

Hjørring

  1. Erik Høgh-Sørensen, Dansk Folkeparti
  2. Michael Engbjerg, Venstre
  3. Per Møller, Det Konservative Folkeparti

Holbæk

  1. Camilla Hove Lund, Venstre
  2. Solvej Pedersen, Radikale Venstre
  3. Claus Kolling, Venstre

Holstebro

  1. Kasper B. G. Lauritsen, Socialdemokratiet
  2. Henrik Nielsen, Venstre
  3. Lone Kjær Hein, Radikale Venstre

Horsens

  1. Anders Bruun Rasmussen, Socialdemokratiet
  2. Anders Vaagan, Socialdemokratiet
  3. Pernille Holm, Socialistisk Folkeparti

Hvidovre

  1. Frank Løber, Hvidovrelisten
  2. Michael Sabroe, Det Konservative Folkeparti
  3. Tina Cartey Hansen, Det Konservative Folkeparti

Høje-Taastrup

  1. Irina Bjørnø, Alternativet
  2. Sabah Abid, Socialdemokratiet
  3. Marjan Ganjjou, Det Konservative Folkeparti

Hørsholm

  1. Marcus Guldager, Socialdemokratiet
  2. Maj Allin Thorup, Det Konservative Folkeparti
  3. Charlotte Kirchheiner Hansen, Det Konservative Folkeparti

Ikast-Brande

  1. Emma Thorup Jacobsen, Socialistisk Folkeparti
  2. Trine Meldgaard Kristensen, Dansk Folkeparti
  3. Peter Søgaard, Det Konservative Folkeparti

Ishøj

  1. Rasmus Ørvad Boné, Det Konservative Folkeparti
  2. Ali Güvercin, Radikale Venstre
  3. Thomas Hjorth Rasmussen, Socialdemokratiet

Jammerbugt

  1. Johnny Solberg, Det Konservative Folkeparti
  2. Vibeke Dalsgaard, Radikale Venstre
  3. Bodil Færk, Lokallisten Jammerbugt

Kalundborg

  1. John Vind, Dansk Folkeparti
  2. Bente Jilsø, Frihedslisten
  3. Anders Kjærulff, Nye Borgerlige

Kerteminde

  1. Rise Eskildsen, Kristendemokraterne
  2. Bibi Foged Rasmussen, Det Konservative Folkeparti
  3. Klavs Norup Lauridsen, Det Konservative Folkeparti

Kolding

  1. Knud Nørregaard, Radikale Venstre
  2. Jacob Knudsen, Det Konservative Folkeparti
  3. Laura Guldager, Dansk Folkeparti

København

  1. Claus Buch, Venstre
  2. Lartey Lawson, Radikale Venstre
  3. Senka Sisic, Danmark for Alle

Køge

  1. Christian Wedell-Neergaard, Det Konservative Folkeparti
  2. Anette Hallev, Det Konservative Folkeparti
  3. Søren Gaarde, Kristendemokraterne

Langeland

  1. Poul Poulsen, Dansk Folkeparti
  2. Agnete Fog, Radikale Venstre
  3. Lisbeth Kold, Nye Borgerlige

Lejre

  1. Jens K Jensen, Venstre
  2. Grethe Saabye, Det Konservative Folkeparti
  3. Ole Blickfeldt, Dansk Folkeparti

Lemvig

  1. Lone Pilgaard Sørensen, Socialdemokratiet
  2. Keld Marstrand Wang, Radikale Venstre
  3. Christina Serup Hove, Venstre

Lolland

  1. Henrik M. Lindberg-Larsen, Dansk Folkeparti
  2. Allan Blak, Dansk Folkeparti
  3. Linda Sommer, Lokallisten Lolland

Lyngby-Taarbæk

  1. Anne Grete Bülow, Socialistisk Folkeparti
  2. Bodil Kornbek, Socialdemokratiet
  3. Dorthe la Cour, Det Konservative Folkeparti

Læsø

  1. Karsten Skov Petersen, Det Konservative Folkeparti
  2. Michael Kristensen, Venstre
  3. Bente Faldt Faurholt, Læsø Borgerliste

Mariagerfjord

  1. Alexander Abildgaard Hansen, Socialdemokratiet
  2. Christian Johnson, Det Konservative Folkeparti
  3. Simon Linde, Det Konservative Folkeparti

Middelfart

  1. Karin Riishede, Venstre
  2. Mathilde Mathiasen, Omsorgsgruppen
  3. Anders Møllegård, Venstre

Morsø

  1. Mette Kærgaard Iversen, Venstre
  2. Jens Peter Zacho, Det Konservative Folkeparti
  3. Chris Dahl, Venstre

Norddjurs

  1. Søren Peter Hansen, Det Konservative Folkeparti
  2. Jens Meilvang, Liberal Alliance
  3. Mads Jensen, Det Konservative Folkeparti

Nordfyns

  1. Gitte Kristiansen, Venstre
  2. Sonja Skøtt, Dansk Folkeparti
  3. Anja Lund, Venstre

Nyborg

  1. Anne-Marie Palm-Johansen, Dansk Folkeparti
  2. Jørn Gustavsen, Venstre
  3. Knud Skov Ahrnkiel, Vi Lokale Demokrater

Næstved

  1. Lene Jonassen, Det Konservative Folkeparti
  2. Brian Hornbek, Socialdemokratiet
  3. Gitte Carlsberg, Det Konservative Folkeparti

Odder

  1. Palle Holsting, Socialdemokratiet
  2. Lene Aagaard, Venstre
  3. Martin Mikkelsen, Det Konservative Folkeparti

Odense

  1. Kristoffer Dyrvig, Socialdemokratiet
  2. Signe Vedersø Keldorff, Dansk Folkeparti
  3. Henrik Wenckell, Det Konservative Folkeparti

Odsherred

  1. Peter Horsted Hansen, Det Konservative Folkeparti
  2. Poul Erik Pedersen, Radikale Venstre
  3. Thomas Smedebøl, Radikale Venstre

Randers

  1. Jørgen Mark, Det Konservative Folkeparti
  2. Nick Zimmermann, Dansk Folkeparti
  3. Rikke Søndergaard Schneider, Det Konservative Folkeparti

Rebild

  1. Henriette Frølund Lyngberg, Venstre
  2. Martin Degn Ovesen, Det Konservative Folkeparti
  3. Johnny Brask Wishoff, Det Konservative Folkeparti

Ringkøbing-Skjern

  1. Jens Erik T. Damgaard, Kristendemokraterne
  2. Irvin Christensen, Det Konservative Folkeparti
  3. Jacob Leinum, Kristendemokraterne

Ringsted

  1. Helen Schmidt, Radikale Venstre
  2. Karin Egeberg, Det Konservative Folkeparti
  3. Benjamin Pedersen, Det Konservative Folkeparti

Roskilde

  1. Jeppe Fransson, Radikale Venstre
  2. Gitte Louise Simoni, Dansk Folkeparti
  3. Jette Tidgen Houtved, Radikale Venstre

Rudersdal

  1. Morten Noppenau, Lokallisten
  2. Einar Bolt, Det Konservative Folkeparti
  3. Henrik Høyer-Hansen, Det Konservative Folkeparti

Rødovre

  1. Ingrid Lang Pedersen, Kristendemokraterne
  2. Kenneth Rasmussen, Socialistisk Folkeparti
  3. Kirsten Aalling, Radikale Venstre

Samsø

  1. Peter Askjær, Det Konservative Folkeparti
  2. Mogens Exner, Venstre
  3. Karina Knobelauch, Socialdemokratiet

Silkeborg

  1. Martin Jakobsen, Det Konservative Folkeparti
  2. Thomas Tonsberg Schlie, Venstre
  3. Anders Laursen, Socialdemokratiet

Skanderborg

  1. Rasmus Bergholdt, Radikale Venstre
  2. Claus Bloch, Venstre
  3. Ida Marie Vendelbo Ehrenreich, Socialistisk Folkeparti

Skive

  1. Johnny Knudsen, Socialdemokratiet
  2. Tom B. Pedersen, Dansk Folkeparti
  3. Thue Grum-Schwensen, Socialistisk Folkeparti

Slagelse

  1. Susanne Haar Sandholdt, Det Konservative Folkeparti
  2. Søren Lund Hansen, Dansk Folkeparti
  3. Troels Brandt, Radikale Venstre

Solrød

  1. Regine Hovmøller, Liberal Alliance
  2. Emil Blücher, Liberal Alliance
  3. Ivar Haugaard-Hansen, Venstre

Sorø

  1. Ellen Houlberg Thomsen, Dansk Folkeparti
  2. Mona Bouidar, Socialdemokratiet
  3. Malene Jauer, Det Konservative Folkeparti

Stevns

  1. Dorthe Winberg, Det Konservative Folkeparti
  2. Martin Henriksen, Dansk Folkeparti
  3. Tim Christensen, Socialdemokratiet

Struer

  1. Adam Jensen, Radikale Venstre
  2. Mads Jakobsen, Venstre
  3. Steen Jakobsen, Venstre

Svendborg

  1. Claus Krossteig, Socialdemokratiet
  2. Claus H. Thomsen, Det Konservative Folkeparti
  3. John Arly Henriksen, Socialdemokratiet

Syddjurs

  1. Kristian Damsgaard, Det Konservative Folkeparti
  2. Bjarke Jensen, Radikale Venstre
  3. Kim Withen Olesen, Det Konservative Folkeparti

Sønderborg

  1. Kristian Beuschau, Socialdemokratiet
  2. Mads Friis, Venstre
  3. John Hyrup Jensen, Socialistisk Folkeparti

Thisted

  1. Torben Overgaard, Det Konservative Folkeparti
  2. Johannes Kristensen, Venstre
  3. Else-Marie Overgaard Holmenes, Venstre

Tårnby

  1. Ole Juhl, Enhedslisten
  2. Carsten Jørgensen, Venstre
  3. Einer Lyduch, Socialdemokratiet

Tønder

  1. Kim Printz Ringbæk, Socialdemokratiet
  2. Martin Iversen, Venstre
  3. Allan Svendsen, Nye Borgerlige

Vallensbæk

  1. Oliver Bagge, Det Konservative Folkeparti
  2. Lene Lykke Sørensen, Det Konservative Folkeparti
  3. Henrik Rasmussen, Det Konservative Folkeparti

Varde

  1. Kitty Gamkinn, Det Konservative Folkeparti
  2. Inge Marie Kristensen, Kristendemokraterne
  3. Per R. Thisted, Venstre

Vejen

  1. Rasmus Sandvej, Det Konservative Folkeparti
  2. Alexander Lund Petersen, Liberal Borgerliste
  3. Tanja Vestergaard Skøtt, Socialdemokratiet

Vejle

  1. Anton Rosenstrøm Laursen, Dansk Folkeparti
  2. Mette Ejby Pallesen, Socialdemokratiet
  3. Gitte Frederiksen, Venstre

Vesthimmerland

  1. Liselotte Lynge Jensen, Dansk Folkeparti
  2. Kristine Bloch Steendahl, Radikale Venstre
  3. Steffen Lønsmann, Det Konservative Folkeparti

Viborg

  1. Johnny F. Andresen, Lokallisten - Viborg
  2. Marianne Tøttrup, Radikale Venstre
  3. Lene Foged, Liberal Alliance

Vordingborg

  1. Jesper Adler, Det Konservative Folkeparti
  2. Jacob Kronstrøm Kamper, Socialdemokratiet
  3. Michael Larsen, Socialdemokratiet

Ærø

  1. Inger M. Ziegler, Dansk Folkeparti
  2. Bent Juul Sørensen, Ærøs Fremtid
  3. Minna Henriksen, Socialistisk Folkeparti

Sådan håndterer vi data

For at kunne sammenligne dine holdninger med kandidaternes gemmer vi naturligvis deres svar. Det gør vi med deres samtykke og efter gældende dansk persondatalovgivning. For at kunne forbedre kandidattesten og arbejde videre med den journalistisk gemmer vi også brugernes svar, men de bliver anonymiseret og hverken associeret med ip-adresser eller andet, der kan føre svarene tilbage til en individuel bruger.