Portræt: Flemming Møller Mortensen forlader sit kloster for at blive minister
Før Flemming Møller Mortensen tog sine første politiske skridt i 2001, arbejdede han som sygeplejerske.
Den socialdemokratiske gruppeformand og statsrevisor, Flemming Møller Mortensen, er torsdag blevet udnævnt til udviklingsminister samt minister for nordisk samarbejde.
Posten som udviklingsminister overtager han fra Rasmus Prehn (S), mens det nordiske samarbejde indtil nu har hørt under Mogens Jensens (S) ressortområde.
- Jeg ser frem til den nye og spændende opgave som minister, siger den nyudnævnte minister i en pressemeddelelse.
- Det er ikke alene områder, der har min store interesse, men også områder, der passer godt til det, jeg har lagt til grund for at være politiker.
13 år i Folketinget
Trods sine 13 år i Folketinget er Flemming Møller Mortensen ikke blandt de mest velbeskrevne socialdemokratiske blade, men internt på Christiansborg er han kendt som en gedigen rugbrødspolitiker. Endda en driftig en af slagsen.
Der blev da også forud for regeringsdannelsen i 2019 spekuleret i, hvorvidt der ville falde en ministerpost af til netop ham.
Sådan gik det som bekendt ikke. I stedet fik han titlen som gruppeformand, som altså nu efterlades ubesat.
På cv'et har han foruden gruppeformandstitlen en årrække som partiets sundhedsordfører. Og særligt på den nordjyske hjemstavn vil mange formentlig også forbinde ham med titlen som forstander på Aalborg Kloster.
Forstander med sin mand
Titlen som forstander erhvervede han sig i 2018, da han sammen med sin nu afdøde mand, professoren Erik Elgaard Sørensen, flyttede ind i tjenesteboligen.
Erik Elgaard Sørensen var Nordjyllands første professor i klinisk sygepleje og døde i 2019 efter et kræftforløb.
De to forstandere nåede at få 35 år sammen.
Himmerlandsk sygeplejerske
Flemming Møller Mortensen bliver den femte nordjyske minister i den socialdemokratiske etpartiregering.
Han er 57 år og født i den mindre by Store Brøndum ved Skørping i Nordjylland. Hans far var præstegårdsforpagter, hans mor arbejdede som sygehjælper.
Før han tog sine første politiske skridt i 2001, arbejdede han som sygeplejerske. Både herhjemme, i Indien og i Grønland.
Men da han seks år senere blev valgt til Folketinget for Himmerlandskredsen, lagde han den del på hylden.
Med den nye ministertitel må han ifølge TV 2 Nord nu også lægge sit civile hverv som forstander fra sig. Han har aldrig fået løn for stillingen, men har i stedet fået stillet en tjenestebolig på 260 kvadratmeter til rådighed.
Overdragelsen af ministerposten sker klokken 17.00 i Udenrigsministeriet.