Nikolaj Villumsen: EU er udemokratisk og højreorienteret
EU svigter på store udfordringer, EU bestemmer for meget, EU's klimapolitik er katastrofal. Det mener Nikolaj Villumsen, Enhedslistens spidskandidat.
Enhedslistens første medlem af Europa-Parlamentet nogensinde kan blive Nikolaj Villumsen.
Det er første gang, Enhedslisten stiller op til europaparlamentsvalget, partiet har altid støttet tværpolitiske Folkebevægelsen mod EU, men nu satser partiet på den 36-årige aarhusianer.
Nikolaj Villumsen har siddet i Folketinget i to perioder og har det europæiske stof inde under huden, da han er EU-ordfører for sit parti. Desuden var han i praktik hos Søren Søndergaard i Europa-Parlamentet i 2007-2088
Nikolaj Villumsen er bachelor i historie fra Københavns Universitet og har studeret digital design og kommunikation ved IT-Universitetet, men allerede som 14-årig trådte han ind i den politiske verden.
Han var aktiv i Operation Dagsværk-organisationen og Dansk Studerendes Fællesråd og var medstifter af Socialistisk Ungdomsfront. Hans aktivistiske og organisatoriske evner kom på prøve, da han havde ansvaret for at arrangere en klimademonstration i december 2009 ved COP15, og som samlede over 100.000 mennesker.
I 2011 blev Nikolaj Villumsen første gang valgt ind i Folketinget og er i dag næstformand i Enhedslistens folketingsgruppe
Her skulle han revitalisere Enhedslisten som en del af en ny generation med navne som Johanne Schmidt-Nielsen, Pelle Dragsted og Stine Brix efter et folketingsvalg i 2007, der var tæt på at blive en katastrofe for partiet.
Han bor i dag i Herlev med sin kæreste.
Det er første gang, Enhedslisten vil have en plads i Europa-Parlamentet. Hvorfor vil I det, og hvorfor gør du det?
- Vi ønsker at få en plads i Europa-Parlamentet for i samarbejde med den europæiske venstrefløj at kunne trække EU’s politik i en grøn, solidarisk og demokratisk retning. Personligt mener jeg, at det er afgørende, at vi kæmper for at redde klimaet, ikke bare i Danmark, men også på europæisk plan.
Ved dette valg er der flere venstrefløjspartier, end der nogensinde har været ved et EP-valg. Kan det medføre en risiko for kannibalisering af stemmer, og er der egentlig overhovedet forskel på de partier?
- Jeg tror jo, at der er mange, der er glade for, at de nu kan sætte kryds ved Enhedslisten ved et europaparlamentsvalg. Og jeg tror, at der er fint plads både til Folkebevægelsen mod EU’s tværpolitiske EU-modstand og til Enhedslistens venstreorienterede grønne politik.
- Og så er der en klokkeklar forskel på os og Alternativet. De vil overgive mest mulig magt til EU, og de vil afskaffe forsvarsforbeholdet, så Danmark risikerer at stå med i en kommende EU-hær. Det ønsker vi ikke. Vi ønsker, at beslutninger træffes tættest muligt på borgerne. Der skal være et europæisk samarbejde for at løse de grænseoverskridende problemer, men også for at beskytte og udvikle nærdemokrati.
Hvilke tre mærkesager vil du kæmpe for i EU, hvis du bliver valgt?
- Absolut førsteprioritet er at kæmpe for at redde klimaet. EU’s ambitioner for at reducere CO2 er katastrofalt lave og slet ikke nok til at leve op til Paris-aftalen. Ambitionerne skal hæves, og vi skal sikre konkret klimahandling. Det handler om at få smækket kassen i, så der ikke gives EU-støtte til kul og fossile brændstoffer og i stedet investere i vedvarende energi. Og så vil vi have en europæisk togfond, så vi får skabt et alternativ til flyrejser i Europa.
Hvordan vil du karakterisere danskernes forhold til EU?
- EU træffer jo nogle enormt store beslutninger, der har voldsomme konsekvenser for Danmark. Derfor er der alt for lidt fokus på EU-politikken i den generelle politiske debat. Det håber jeg at kunne være med til at påvirke.
- Derudover svigter EU kampen mod skattely. Man sidder på lukkede møder og frikender samtlige skattely inden for EU, sågar et skattely som Panama. Det er absurd, og det viser, at der er behov for endnu mere EU i debatten.
Det kan virke paradoksalt, at Enhedslisten stiller op til EU-Parlamentet, når I er modstander af EU. Hvordan hænger det sammen?
- Enhedslisten er grundlæggende modstander af den udemokratiske og højreorienterede måde, man har valgt at indrette EU-samarbejdet på. Vi har et ønske om at trække politikken mest muligt i vores retning. I 25 år har vi siddet i Folketinget, hvor vi har forsøgt at påvirke EU’s politik og den politik, Danmark har ført i EU. Nu ønsker vi sammen med den europæiske venstrefløj at gøre det samme i Europa-Parlamentet.
Så når du er inden for murene i parlamentet, så vil du arbejde for at mindske EU’s betydning. Hvordan vil du gøre det?
- EU bestemmer alt for meget. Jeg synes, det er helt grotesk, at man blander sig i, hvordan vi indretter vores arbejdsmarkedsmodel og velfærdssamfund. Der er et enormt stort pres på danske arbejdspladser og på danske landeveje i form af social dumping, udnyttelse og underbetaling af vores udenlandske kolleger. Det skyldes jo EU-regler, og det skal vi have stoppet sammen med vores partnere i parlamentet.
I vil gerne sidde i Europa-Parlamentet, men I tror ikke, at EU som institution kan være løsningen på de mange problemer, Europa står med?
- EU svigter jo fuldstændig over for de grænseoverskridende problemer, vi har. Vi står over for en række akutte problemer i EU, som man slet ikke løfter. Vi vil netop kæmpe for et samarbejde i Europa, som gør noget ved de grænseoverskridende problemer, men som også trækker beslutningerne tættere tilbage på borgerne, så de får indflydelse på deres egen hverdag.
I hvilken retning håber du, at EU vil udvikle sig i næste valgperiode?
- Jeg håber meget, at EU kommer ind i klimakampen. Lige nu står EU’s regler i vejen for den nødvendige grønne omstilling. Vi skal i mål med en omstilling af vores samfund i en bæredygtig retning, for ellers kommer klimaforandringerne ud af kontrol, hvilket vil få katastrofale konsekvenser for vores fremtid.