Regeringen har netop meldt ud, hvor meget de 20 mest typiske biler vil stige og falde i pris efter ny aftale om registreringsafgift.
Regeringen og Dansk Folkeparti har torsdag aften indgået en aftale om registreringsafgifter på biler.
Aftalen betyder, at grænsen er blevet rykket, så det først er biler til mere end 185.000 kroner, der skal betale 150 procent i registreringsafgift. I dag går grænsen ved en værdi på 106.600 kroner.
Billigere biler skal fremover betale 85 procent i registreringsafgift. Den lave registreringsafgift har hidtil ligget på 105 procent og er altså også blevet sænket i den nye aftale.
- Det er sådan, at for mange danskere er bilen den afgørende faktor for at få familie- og arbejdsliv til at hænge sammen. Derfor har vi haft et ønske om både at sikre bedre biler - altså mere sikre og miljørigtige biler - fra regeringens side. Og altså først og fremmest billigere biler, sagde finansminister Kristian Jensen torsdag aften.
Det samme gælder dyre biler, mens mellemklassebiler bliver billigere med ny registreringsafgift. Video: Stine Gliese
Også Dansk Folkeparti er tilfreds med aftalen:
- Jeg synes, vi får en fornuftig aftale, og jeg er glad for, at der nu bliver skabt noget ro på bilområdet, og at danskerne igen kan forhandle bil. Det har ligget fuldstændig stille længe, siger Kristian Thulesen Dahl.
Han peger på, at Dansk Folkeparti har fået trukket aftalen i en mere miljøvenlig retning og samtidig fået mere fokus på sikkerheden i bilerne.
Gunni Mikkelsen, der er direktør i De Danske Bilimportører, synes, regeringens udmelding ser fornuftig ud.
Han er først og fremmest glad for, at der er en konklusion efter de lange forhandlinger:
- Det er samlet set en lettelse af afgiftstrykket på biler, og der er størst lettelse på afgiftstrykket der, hvor der bliver solgt flest biler, siger han. Du kan se Gunni Mikkelsen fortælle om afgifterne øverst i artiklen.
Herunder kan du se regeringens egen beregning på, hvordan priserne ændres på de 20 mest typiske biler.