Politik

Carsten Hansen færdig med landspolitik

Socialdemokraterne i Odense Sydkredsen skal på jagt efter en ny folketingskandidat. Kredsens nuværende kandidat, tidligere minister for by, bolig og landdistrikter, Carsten Hansen (S), genopstiller ikke til Folketinget.

 - Det har været en fremragende tid med 17 år i Folketinget og med godt 10 år som en del af ledelsen i partiet. Men jeg er 58 år, og vi ved jo ikke, hvornår Lars Løkke udskriver valg igen. Derfor vil jeg give min kreds god tid til at finde ny kandidat, siger Carsten Hansen til TV 2/FYN.

Han traf beslutningen i mandags og erkender, at det var "lidt vemodigt".

Carsten Hansen, der er uddannet VVS-montør og før sin politiske karriere arbejdede som varmemester, var medlem af Folketinget fra 1998 til valget i juni 2015, hvor hans 2.567 personlige stemmer ikke var nok til at sikre ham genvalg. Det var en voldsom tilbagegang fra valget i 2011, hvor han fik over 8.000 stemmer.

Over for TV 2/FYN siger Hansen, at han ikke dropper politik helt, selv om han vinker farvel til landspolitik.

 - Det har været enormt spændende og samtidig enormt hårdt. Siden jeg meldte mig ind i partiet for knapt 40 år siden, har jeg prøvet alt fra at være menigt medlem til at være minister. Og skal jeg nå at prøve noget andet inden for partiet, så er det ved at være nu. Politik har fyldt alt, og skal jeg prøve noget andet, skal det til at være, siger Carsten Hansen.

Han afviser ikke en karriere som byrådspolitiker i Odense, men har ikke truffet nogen endelig beslutning om hvorvidt han stiller op ved næste kommunalvalg, der finder sted om to år. 

Foruden at være minister var Carsten Hansen gruppeformand for Socialdemokraterne fra 2006 til 2011.

Blå bog

  • Carsten Mogens Hansen, født 10. januar 1957 i Odense.
  • Gift med hjemmehjælper Pia Hansen. Far til Louise og Anja.

Uddannet vvs-montør. Har arbejdet som varmemester i Odense fra 1989 til 1998. 

Medlem af Folketinget for Socialdemokraterne i Odense Sydkredsen fra 11. marts 1998 til 18. juni 2015.

Minister for by, bolig og landdistrikter fra 3. oktober 2011 til 28. juni 2015. Fra 3. februar 2014 til 28. juni 2015 tillige minister for nordisk samarbejde.

Statsrevisor fra 1. oktober 2010 til 2. oktober 2011. Formand for Socialdemokratiets folketingsgruppe 2006-2011.

Kilde: Folketinget