Hitlers ruiner på auktion

Den unge Hitler forsøgte sig uden held som landskabs_ og ruinmaler

Et tysk auktionshus har sat tre akvareller af Adolf Hitler til salg. Billederne forestiller landlig idyl og menes at være malet i 1910 eller 1911. På det tidspunkt boede Hitler i Wien, hvor han forsøgte at skabe sig et levebrød som kunstmaler, et projekt, der som bekendt mislykkedes.

For nyligt blev to lignende billeder solgt for over 100.000 kr. stykket. Auktionerne kritiseres af tyske jøder, der mener, at billederne ikke har kunstnerisk værdi, men udelukkende sælges for at slå mønt af "det 20. århundredes største forbryder."