Krigen i Ukraine

Seneste nyt om krigen i Ukraine

Hvad sker der? De voldsomme kampe om Bakhmut fortsætter. Det estimeres, at omkring 1000 civile fortsat befinder sig i byen.

By evakueres på grund af russiske angreb

På grund af konstant russisk beskydning skal børn, kvinder og syge evakueres fra byen Kupiansk i Kharkiv-regionen. 

Det skriver flere internationale medier, herunder The Guardian. 

- Beboerne i Kupiansk ved få husly og mad. De vil også få psykologisk hjælp og medicin, siger guvernøren i byen Oleh Syniehubov. 

Kina overvejer stadig at sende våben til Rusland, siger Det Hvide Hus

Det er stadig sandsynligt, at Kina vil levere våben til Rusland, siger en talsperson for Det Hvide Hus, skriver CNN. 

- Vi tror ikke, de har taget det af bordet endnu, siger John Kirby. 

De seneste uger har der været stort fokus på forholdet mellem Rusland og Kina. 

Biden og Scholz taler inden møde

USA's præsident Joe Biden og den tyske kansler Olaf Scholz skal holde møde fredag og taler til pressen inden. En af de ting, de skal drøfte, er naturligvis krigen i Ukraine. 

Begge ledere understreger vigtigheen af, at Vesten står sammen, og at NATO-alliancen skal gøres stærkere. 

- Det er afgørende at sende en klar besked om, at alle alliderede lande fortsætter med at støtte Ukraine, siger Scholz.

Ikke en stor sejr for Rusland, hvis de overtager Bakhmut, siger korrespondent

Kampene er intensiveret i Bakhmut, og ifølge Rusland selv har deres tropper totalt omringet byen. 

Ifølge TV 2s korrespondent i Ukraine vil det være russernes største sejr i et halvt år, hvis de overtager byen, men det vil langt fra være den største sejr i krigen. 

- I det helt store helikopterperspektiv er det ikke en stor sejr for Rusland, hvis de overtager Bakhmut, men det vil de helt klart selv udlægge det som, siger Benjamin Kürstein.

USA klar med ny hjælpepakke til Ukraine

USA er klar med en ny militær hjælpepakke til Ukraine på 400 millioner dollars. Det fortæller landets udenrigsminister, Antony Blinken, ifølge Reuters. 

Pakken består primært af våben. 

Danske F-16-fly træner luftkamp med Tyskland over Langeland

Danske F-16-piloter har denne uge trænet luftkamp med det tyske luftvåben over Langeland. Det skriver Forsvaret på Twitter. 

I et Facebook-opslag har Flyvevåbnet også beskrevet kampen. 

- Vi skulle hilse at sige, at hjemmeholdet vandt, står der blandt andet. 

Flyvevåbnet skriver, at man i den kommende tid også vil få besøg af amerikanske kampfly, der kommer til at flyve ud fra Flyvestation Skrydstrup for at træne i dansk luftrum.

USA indfører nye sanktioner mod Rusland

USA indfører fredag ​​sanktioner mod flere russiske personer på grund af menneskerettighedskrænkelser og korruption. 

Det skriver Reuters. 

Intense kampe i Bakhmut lige nu, siger ukrainsk militær

Der pågår intense kampe "i og omkring" Bakhmut netop nu, siger det ukrainske militær, skriver CNN. 

Ifølge militæret har Rusland indsat sine mest erfarne og trænede soldater fra Wagner-gruppen. 

- De russiske besættere har sendt de mest trænede enheder fra PMC Wagner og andre fra den russiske hær for at erobre byen, har en hærchef udtalt. 

De seneste dage er kampene i Bakhmut intensiveret. Ruslands mål er at få fuld kontrol over byen. 

To personer anholdt for at sende "sofistikeret" teknologi til Rusland

To mænd er blevet anholdt i den amerikanske stat Kansas mistænkt for ulovligt at eksportere "sofistikeret" luftfartsrelateret teknologi til Rusland.

Det oplyser det amerikanske justitsministerium, skriver The Guardian. 

De to, Cyril Gregory Buyanovsky på 59 år og Douglas Robertson på 55, er blandt andet anklaget for smugleri og forfalskning. 

Anklagerne kommer i kølvandet på, at USA har skruet op for økonomiske sanktioner mod Rusland siden invasionen af Ukraine.

Tyskland vil tilbagekøbe Leopard-kampvogne fra Schweiz

Tyskland vil købe 40 år gamle Leopard 2-kampvogne tilbage fra Schweiz, så de kan erstatte de kampvogne, som tyskerne sender til Ukraine. Det bekræfter forsvarsministeriet i Schweiz. Her hedder det, at man har modtaget den tyske anmodning fredag ifølge dpa.

Ukraines forsvarsminister er overbevist om, at Vesten vil levere kampfly til Ukraine

Ukraines forsvarsminister, Oleksij Reznikov, føler sig overbevist om, at vestlige lande vil levere kampfly til Ukraine. Det siger han i et interview med tyske Bild fredag.

Ifølge forsvarsministeren kommer Ukraine til at modtage "to eller tre forskellige typer kampfly".

Storbritannien og Frankrig har vist sig åbne over for at levere kampfly til Ukraine på et tidspunkt. Polen er også åben, men vil ikke gøre det alene, mens Slovakiet er klar.

Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) sagde i sidste måned, at han tror på, at Vesten kommer til at levere kampfly.

Wagner-leder: Bakhmut er praktisk taget omringet

Ifølge Jevgenij Prigozjin, der er leder af den russiske Wagner-gruppe, er Bakhmut praktisk taget omringet. Ifølge Prigozjin er der kun en exit-rute tilbage fra Bakhmut. Det skriver Reuters.

I en video opfordrer han Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, til at trække sine styrker ud af byen.

Russiske styrker sprænger vigtig bro ved Bakhmut

De russiske styrker har natten til fredag sprængt en vigtig bro, der forbinder den krigsramte by Bakhmut med landsbyen Khromove. Det siger politiet i Donetsk ifølge CNN.

Broen er vital i forhold til at transportere flygtninge, våben og ammunition. Derfor håber politiet, at man kan udbedre skaderne, så broen kan bruges igen inden for de kommende dage.

Russiske styrker kæmper fortsat for at overtage Bakhmut. Ifølge det ukrainske militær holder man dog stand i den østlige del af byen og har ingen planer om at opgive ævred.

Lavrov: Vi vil ikke lade Vesten sprænge gasrørledninger igen

Ruslands udenrigsminister, Sergej Lavrov, siger fredag på et pressemøde, at Rusland ikke længere stoler på Vesten, når det handler om energisamarbejde. Samtidig antyder han igen, at det er Vesten, der står bag sprængningerne på gasrørledningerne Nord Stream i september sidste år.

- Rusland vil ikke lade Vesten sprænge gasrørledninger igen, siger han ifølge Reuters.

Forsvarsalliance fordømmer russisk atomtrussel

Udenrigsministrene i forsvarsalliancen QUAD, der består af USA, Indien, Japan og Australien, fordømmer Ruslands trusler om at benytte atomvåben i krigen i Ukraine. Det sker efter et møde fredag, skriver The Guardian.

Biden og Scholz skal tale om Ukraine

Den tyske forbundskansler, Olaf Scholz, skal fredag mødes med USA's præsident, Joe Biden, i Det Hvide Hus i Washington. Ifølge en højtstående embedsmand skal mødet blandt andet handle om krigen i Ukraine.

Fredagens møde mellem Biden og Scholz bliver fortroligt. Besøget kommer få dage efter, at Bidens sikkerhedsrådgiver, Jake Sullivan, fortalte, at Biden udelukkende sender Abrams-kampvogne til Ukraine, fordi det var et krav fra Scholz, hvis Tyskland skulle sende Leopard 2-kampvogne afsted.