Storfisker idømt millionbøde
I alt er ti personer tiltalt i sagen, som startede i februar 2020.
Storfiskeren Henning Kjeldsen er idømt en bøde på 54 millioner kroner i en sag om fusk med fiskekvoter.
64 millioner kroner konfiskeres i et af hans selskaber.
Det har Retten i Holstebro afgjort fredag ved middagstid.
Samlet set bliver der konfiskeret cirka 160 millioner kroner hos en række fiskeriselskaber, som Henning Kjeldsen er blevet beskyldt for at kontrollere.
Ifølge TV MIDTVEST udviste Hennings Kjeldsen frustration over dommen og reagerede blandt andet med hovedrysten.
Én person slap for straf
Bagmandspolitiet havde på forhånd krævet, at Henning Kjeldsen skulle tildeles en bøde på mellem 67,5 og 68,5 millioner kroner.
Otte andre personer er idømt bøder på samlet set 77 millioner kroner.
I alt var ti personer tiltalt i sagen, som startede i februar 2020.
Én person skal ifølge Retten i Holstebro ikke straffes. Samtlige tiltalte har igennem retssagen nægtet sig skyldige i alle anklager.
Havde flere stråmandsselskaber
For snart to år siden blev Henning Kjeldsen anklaget for at have overtrådt reglerne om fiskekvoter i perioden fra 2013 til 2019.
Det skete blandt andet ved at omgå reglerne for loft over fiskekvoter gennem et net af stråmandsselskaber.
I alt seks personer, herunder fiskerens kone og stedsøn samt en revisor og en advokat, har været tiltalt for at medvirke til svindlen som stråmænd.
De er direktører i fiskeriselskaber, der hver især har erhvervet fiskekvoter, men ifølge Bagmandspolitiet havde dette ikke hold i virkeligheden.
Sagen er den hidtil største kriminalsag i dansk erhvervsfiskeri.
Ifølge Berlingske er Henning Kjeldsen ikke alene Danmarks rigeste fisker, men også blandt de 100 rigeste personer herhjemme.