Krimi

Højesteret frikender tre for uddeling af "asylspray"

Højesteret er enig med by- og landsretten om, at ytringerne "var udtryk for forhånelse eller nedværdigelse"

Tre personer er i Højesteret blevet frifundet for racisme i forbindelse med uddeling af såkaldt "asylspray".

De tre var ellers ved både by- og landsretten blevet idømt bødestraffe, efter at de i 2016 var med til at uddele hårspray med teksten "asylspray" på gaden i Haderslev.

Selvom Højesteret er enig i, at ytringerne "var udtryk for forhånelse eller nedværdigelse", var der ikke tale om en overtrædelse af straffelovens paragraf 266 b om forhånende omtale af forskellige grupper - også kaldet racismeparagraffen.

Derfor er de tre mænd blevet frifundet.

Lagde video på nettet

Uddelingen til tilfældige forbipasserende skete sammen med daværende partileder Daniel Stokholm - tidligere Daniel Carlsen.

I en time delte de hårlak ud med politiske budskaber og fortalte, at partiet mente, at migranter skabte sikkerhedsproblemer i Danmark, og at de burde udvises. Desuden ville de have lovliggjort peberspray.

- Vil du være tryg uden spray? Migranterne, der er kommet til Danmark under dække af at være "flygtninge", har forulempet danske piger og skabt utryghed, stod der på klistermærker sat på de mange sprayer.

Før de gik på gaden, lagde partiet også en video op på nettet med budskabet.

Daværende partileder Daniel Stokholm gik desuden selv på gaden i Thisted fem dage senere og gentog begivenheden.

Afviser at have brudt loven

I byretten afviste de fire mænd at have overtrådt loven.

Det var i 2011, at Daniel Stokholm stiftede Danskernes Parti. Det højrenationalistiske parti forsøgte længe at blive opstillingsberettiget til Folketinget, men det formåede ikke at indsamle nok vælgererklæringer.

I 2017 meddelte partilederen, at han trak sig, og at han ville fokusere på sin familiære og private situation.

Samtidig blev partiet nedlagt.