Ny serie om 'ubådssagen' i massiv modvind kort efter udgivelse
Kim Wall - sagen om drabet på hende er nu blevet til en såkaldt serial. Det var skabt vrede, at det sker inden retssagen mod Peter Madsen er afsluttet. Foto: TOM WALL / Scanpix Denmark
Forlaget Saxo og forfatter Thomas Djursing har fået skarpe reaktioner på serien 'Ubådsmysteriet'. Første afsnit blev udgivet i går.
- Hvor er det usselt og smagløst. Skam Jer Saxo.com.
- Too soon. Er i småt begavede eller blot fuldstændigt blottet for empati?
- Farvel Saxo. Det er dog det mest uetiske jeg længe har oplevet! Tænk at ville tjene penge på sådan en tragedie. Tænk dog på Kims familie. Jeg håber, I tænker jer om én gang til og fjerner den udgivelse.
Sådan lyder blot nogle få af de voldsomme reaktioner på Facebook efter forlaget Saxo.com onsdag offentliggjorde første kapitel af en ny serie, 'Ubådsmysteriet'.
Det er forfatter og journalist på Ingeniøren Thomas Djursing, der også har skrevet bogen 'Raket-Madsen' om den nu drabssigtede ubådsejer, der står bag den såkaldte 'Serial'. Efter planen skal den udkomme en gang om ugen som e-bog og lydbog.
Vi kan kun vise dig dette Facebook-opslag, hvis du accepterer alle cookies.
Peter Madsen er varetægtsfængslet, sigtet for drabet på den 30-årige svenske journalist Kim Wall på hans ubåd Nautilus UC3 i august i år.
Udgivelsen har skabt voldsomme reaktioner på Facebook. De tre kommentarer øverst i denne artikel er blot nogle få af de vrede kommentarer blandt de i alt 114 kommentarer, opslaget på Facebook havde udløst torsdag aften ved 20-tiden. Langt den overvejende del af de Facebook-brugere, der har reageret, er vrede og forargede over forlaget og forfatterens projekt om sagen.
Den voldsomme reaktion og den skarpe kritik kommer bag på Thomas Djursing. Det er ikke lykkedes TV 2 at komme i kontakt med ham torsdag aften, men til DR siger han:
- Jeg havde forventet en kraftig reaktion på projektet, men den har nok været mere ensidigt negativ, end jeg havde håbet på.
Han forsvarer beslutningen om at udgive projektet inden retssagen mod Peter Madsen er gennemført og afsluttet med en dom.
- Der er historier, som det giver bedre mening at skrive, mens vi står midt i dem og kan føle dem. Jeg håber, at det vil blive opfattet som en form for fortællende journalistik, som kan være med til at gøre, at vi bedre forstår de begivenheder, vi står i, siger han til DR.
Stifter af Saxo.com Jørgen Balle Olsen oplyser til DR, at Kim Walls familie ikke er informeret om projektet - og at der heller ikke er planer om at gøre det nu.
- Jeg må tro på, at en så nøjagtig og klar beskrivelse som muligt af hele forløbet kan bringe ro på længere sigt for alle. Det mener vi, at dette projekt i højere grad kan bidrage til, end fragmentariske overskrifter og korte tv-interviews kan, siger Jørgen Balle Olsen til DR.
OVERBLIK: Ubådssagen fra eftersøgning til drabssag
Ubåden 'Nautilus' stævner ud fra Københavns Havn
Et fotografi af ubåden 'Nautilus' med Peter Madsen og den forsvundne svenske journalist om bord - taget få timer inden, kvinden blev meldt savnet af sin kæreste. Foto: Frederik Brandstrup / TV 2
Københavns Politi modtager en henvendelse fra Joint Rescue Coordination Centre om en mulig søulykke, efter den svenske journalists kæreste har meldt, at hun er savnet. På dette tidspunkt formoder man, at journalisten stadig er sammen med Peter Madsen, som heller ikke er vendt hjem. Ingen ved, hvor ubåden er.
Stor eftersøgning iværksættes
Forsvaret leder efter ubåden "Nautilus", som har været forsvundet siden torsdag aften. Foto: Bax Lindhardt / Scanpix Denmark
Der bliver skabt visuel kontakt til ubåden, da den ses ved Drogden Fyr i Køge Bugt. Efterfølgende bliver der etableret radiokontakt til båden, der ifølge ejeren satte kurs mod havn.
Københavns Politi oplyser, at der skal sendes dykkere ned til den forliste ubåd, der ligger på syv meter vand. Det er dog ikke muligt at komme ind i ubåden, idet den enten skal stabiliseres på stedet eller bjærges og bugseres til havn, før det vil være muligt. Det vil i stedet formodentligt ske i løbet af lørdagen, oplyser politiet.
Peter Madsen sigtes for drab
Politiet meddeler i en pressemeddelelse, at Peter Madsen er anholdt og sigtet for drab på den savnede, svenske kvinde. Han ventes fremstillet i grundlovsforhør mandag.
Han nægter sig skyldig og fastholder, at han satte kvinden i land ved spidsen af Refshaleøen nær restaurationen 'Halvandet' omkring klokken 22.30.
Bjærgningen af ubåden begynder
Klokken 10 begynder bjærgningen af den sunkne ubåd. Arbejdet vil vare flere timer.
Når det teknisk er muligt, vil ubåden blive transporteret til en lukket hal på Nordhavnen i København, hvor der vil blive gennemført en egentlig gerningsstedsundersøgelse.
Peter Madsen fremstilles i grundlovsforhør
Retsmødet mod den drabssigtede opfinder Peter Madsen foregår for lukkede døre. Anklager Louise Nielsen mener, at sagens behandling ved et åbent retsmøde vil hindre sagens oplysning. Hun har fået medhold af dommer Kari Sørensen.
Peter Madsen bliver varetægtsfængslet, men ikke for drab. Bag de lukkede døre har han afgivet forklaring, og anklager Louise Nielsen har rejst en underordnet sigtelse om uagtsomt manddrab. Det er netop sigtelsen for uagtsomt manddrab, som danner grundlag for fængslingen.
På et pressemøde fortæller drabschef ved Københavns Politi, Jens Møller, at der ikke er fundet nogen personer i ubåden. Desuden oplyser han, at det virker til, at det var en bevidst handling, at ubåden fredag sank.
Enheder fra den svenske Søredningstjeneste leder efter liget af den svenske journalist Kim Wall i farvandet mellem Barsebäck og Landskrona d. 15. august 2017 Foto: 50090 Johan Nilsson/TT / Scanpix Denmark
I de følgende dage fortsætter eftersøgningen af Kim Wall. Danske og svenske myndigheder leder i fællesskab efter nye spor og den svenske journalists lig i Øresund og Køge Bugt.
Kim Wall døde ombord på ubåd og smidt i havet
Et af de sidste billeder af Kim Wall ombord på Nautilus Foto: Ritzau
Sådan lyder en del af forklaringen, som ubådsejer Peter Madsen gav under grundlovsforhøret, oplyser politiet.
Peter Madsen bekræfter, at han efterfølgende skilte sig af med hende i havet.
Politi finder lig af kvinde i vandet
Mandag eftermiddag har Københavns Politi modtaget en anmeldelse om, at et lig af en kvinde er fundet i vandet på Vestamager. Det oplyser de på Twitter.
Området ligger ud til Køge Bugt, hvor politiet intensivt har ledt efter Kim Wall, siden hun forsvandt torsdag den 10. august.
Kvindelig mangler hoved, arme og ben
Kvindeliget fundet på amager er en torso.
- Når jeg siger torso, så er det en krop uden hoved, arme og ben, oplyser drabschef ved Københavns Politi Jens Møller Jensen på et pressemøde mandag aften.
Liget bliver kørt til retsmedicinsk institut.
Politiet om fundet lig: Lemmer var bevidst afskåret
Politiet udgiver tirsdag en pressebriefing på video, hvor de orienterer om seneste nyt i sagen om kvindeliget.
- Status er, at der er tale om en torso, hvor både arme, ben og hoved er fjernet som følge af en bevidst afskæring, siger Jens Møller Jensen, der er drabschef ved Københavns Politi.
DNA-match mellem torso og Kim Wall
Onsdag morgen oplyser Københavns Politi i et tweet, at kvindeliget, der blev fundet på Amager, er den svenske Journalist Kim Wall.
- Vi efterlyser en skrigorange bluse med lange ærmer, en sort- og hvidblomstret nederdel, nylonstrømper og et par hvide tennissko, oplyser efterforskningsleder ved Københavns Politi Jens Møller Jensen til TV 2.
Politiet fremlægger nye beviser
Specialanklager Jakob Buch-Jepsen siger på et retsmøde, at politiets teknikere har fundet videoer, der viser tortur og henrettelser, på en harddisk, der er blevet konfiskeret fra Peter Madsens værksted.
- Det er vores opfattelse, at der er tale om videooptagelser af ægte drab på kvinder, sagde anklageren, der understregede, at videoerne ikke er lavet af Peter Madsen.
Peter Madsens varetægtsfængsling blev forlænget med fire uger.
Politiet offentliggør fund af Kim Walls hoved og ben
Det siger efterforskningsleder Jens Møller Jensen fra Københavns Politi på et pressemøde
- Vi har fundet en pose, hvori vi fandt Kim Walls tøj - trøje, nederdel, strømper og sko. I samme pose lå der en kniv og blylodder til at holde posen nede.
Saven er fundet i Køge Bugt nær den rute, som politiet vurderer, at den drabssigtede Peter Madsens ubåd sejlede den 11. august i år. Politiet oplyser desuden, at der fortsat ledes efter Kim Walls arme, og derfor er indsatsen med dykkere ikke afsluttet.
Peter Madsen ændrer forklaring
Drabschef Jens Møller fortæller på et pressemøde, at Peter Madsen igen har ændret forklaring.
Det er sket under et lukket politiforhør den 14. oktober, hvor Peter Madsen har fortalt, at Kim Wall døde i ubåden, mens han selv stod i tårnet. I forbindelse med, at hun døde, var der mange udstødningsgasser i ubåden.
Københavns Politi og dykkere fra Forsvaret finder en arm i Øresund nær den rute, ubåden sejlede. Det er ikke fastslået, at armen kan forbindes med ubådssagen - men det er en teori, politiet arbejder ud fra.