Ubådssagen

Dansk ubådsmysterium trækker overskrifter i udlandet

Mysteriet om en forsvunden svensk kvinde, der var om bord på ubåden "Nautilus" har vakt international interesse.

Hvad der startede som en historie om en forsvunden ubåd med to personer om bord, er nu blevet til en mulig drabssag.

Og det er måske det spektakulære og mystikken i historien, der har vakt den internationale presses interesse.

Ejeren af den danske ubåd, Peter Madsen, er sigtet for drab på en svensk kvindelig journalist, der er meldt savnet. Hun var med ombord, da ubåden sejlede ud fra København torsdag aften - siden har ingen set hende.

Selv nægter Peter Madsen sig skyldig i drab og har forklaret, at han satte kvinden af ved Refshaleøen omkring klokken 22.30.

Sagen vækker selvsagt stor opsigt i Sverige, hvor historien fredagen igennem har været tophistorie hos en lang række medier, der har beskrevet sagen om den forsvundne svensker. Heriblandt Aftonbladet, Expressen, Sydsvenskan og SVT.

Men også ved vores naboer mod nord er der interesse for historien, der blandt andet er blevet omtalt i de norske aviser VG, DagbladetAftenposten samt hos TV 2 Norge.

Vores tyske naboer mod syd rapporterer også om sagen, der efter ubåden "Nautilus" forulykkede, førte til en dramatisk redningsaktion. Også flere britiske medier, herunder Sky News, skriver om Peter Madsen, der blev reddet op af vandet, kort tid inden ubåden sank til havets bund, hvorefter han blev sigtet for drab.

Sagen har givet genlyd hos nyhedsbureauerne AFP, Associated Press og Reuters, og historien er herigennem endt i flere store medier i blandt andet USA, Indien og Irland

Havde sat kvinden af

Den 30-årige svenske kvinde var med ombord på ’Nautilus’ for at skrive en artikel om Peter Madsen og hans ubåd, skriver den svenske avis Sydsvenskan.

Peter Madsen fastholder selv over for politiet, at han satte kvinden af ved Refshaleøen, hvorefter han sejlede videre ud.

- Jeg var bare på en øvetur, hvor jeg legede med forskellige ting på ubåden, og så opstod der en fejl, forklarede han til TV 2 efter at være reddet i land.

Grundlovsforhør

Københavns Politi oplyser, at Peter Madsen ventes fremstillet i et grundlovsforhør lørdag med ønske om varetægtsfængsling. Derudover vil man forsøge at stabilisere eller bjærge ubåden i løbet af lørdagen.

Politi efterlyser vidner, der har set kvinden, der beskrives som: 160 cm høj, 56 kg, 30 år, spinkel af bygning, rødbrunt hår, grønne øjne. Hun var iført en orange bluse med lange ærmer, sort/hvid blomstret nederdel, nylonstrømper og hvide tennissko.

OVERBLIK: Ubådssagen fra eftersøgning til drabssag

    1. Ubåden 'Nautilus' stævner ud fra Københavns Havn

      Ubåden Nautilus sejler ud fra Refshaleøen, da klokken er omkring 19. To personer er om bord - Peter Madsen og en 30-årig kvindelig svensk journalist. Hun hedder Kim Wall, og hun arbejder på en reportage om ubåds- og raketbyggeren.

    2. Kvinde meldes savnet

      Københavns Politi modtager en henvendelse fra Joint Rescue Coordination Centre om en mulig søulykke, efter den svenske journalists kæreste har meldt, at hun er savnet. På dette tidspunkt formoder man, at journalisten stadig er sammen med Peter Madsen, som heller ikke er vendt hjem. Ingen ved, hvor ubåden er.

    3. Stor eftersøgning iværksættes

      Forsvaret begynder at lede efter den forsvundne ubåd med to redningshelikoptere og tre skibe tidligt fredag morgen. Man søger i områderne omkring Københavns havn, Drogden og sejlrenden mod Bornholm.

    4. Internationale medier skriver om sagen

      Efter nyhedsbureauet AP begynder at omtale sagen om den forsvundne ubåd, følger flere internationale medier efter - blandt andet i USAIndien og Irland

    5. Ubåden bliver fundet

      Der bliver skabt visuel kontakt til ubåden, da den ses ved Drogden Fyr i Køge Bugt. Efterfølgende bliver der etableret radiokontakt til båden, der ifølge ejeren satte kurs mod havn.

    6. Ubåden synker - ejer reddes i land

      Umiddelbart inden klokken 11.00 synker ubåden pludselig, og ejeren bliver efterfølgende reddet op på en privat motorbåd, der sejler ham i havn. Den svenske kvinde er ikke længere om bord.

      Ifølge Peter Madsen satte han hende af ved Refshaleøen i København aftenen før.

    7. Peter Madsen eskorteres væk

      Peter Madsen er sikkert i land igen. Politiet tager Peter Madsen med for at tale med ham, om hvad der er sket.

    8. Kvinde bekræftes savnet

      Svensk politi bekræfter, at den svenske kvinde Kim Wall er forsvundet i forbindelse med den forliste ubåd Nautilus i Danmark.

    9. Dykkere skal undersøge ubåd

      Københavns Politi oplyser, at der skal sendes dykkere ned til den forliste ubåd, der ligger på syv meter vand. Det er dog ikke muligt at komme ind i ubåden, idet den enten skal stabiliseres på stedet eller bjærges og bugseres til havn, før det vil være muligt. Det vil i stedet formodentligt ske i løbet af lørdagen, oplyser politiet.

    10. Peter Madsen sigtes for drab

      Politiet meddeler i en pressemeddelelse, at Peter Madsen er anholdt og sigtet for drab på den savnede, svenske kvinde. Han ventes fremstillet i grundlovsforhør mandag.

      Han nægter sig skyldig og fastholder, at han satte kvinden i land ved spidsen af Refshaleøen nær restaurationen 'Halvandet' omkring klokken 22.30.

    11. Bjærgningen af ubåden begynder

      Klokken 10 begynder bjærgningen af den sunkne ubåd. Arbejdet vil vare flere timer.

      Når det teknisk er muligt, vil ubåden blive transporteret til en lukket hal på Nordhavnen i København, hvor der vil blive gennemført en egentlig gerningsstedsundersøgelse.

    12. Peter Madsen fremstilles i grundlovsforhør

      Retsmødet mod den drabssigtede opfinder Peter Madsen foregår for lukkede døre. Anklager Louise Nielsen mener, at sagens behandling ved et åbent retsmøde vil hindre sagens oplysning. Hun har fået medhold af dommer Kari Sørensen.

      Peter Madsen nægter sig fortsat skyldig.

    13. Dommer Kari Sørensen afsiger kendelse

      Peter Madsen bliver varetægtsfængslet, men ikke for drab. Bag de lukkede døre har han afgivet forklaring, og anklager Louise Nielsen har rejst en underordnet sigtelse om uagtsomt manddrab. Det er netop sigtelsen for uagtsomt manddrab, som danner grundlag for fængslingen.

    14. Ubåden kommer i land

      Natten til søndag kommer ubåden Nautilus i land i Nordhavn i København. Efter at være blevet tømt for vand er den klar til at blive undersøgt af politiet.

    15. Politiet går om bord

      Efter ubåden er blevet tømt for vand, er politiet søndag formiddag klar til at gå om bord på ubåden Nautilus.

    16. Ingen personer fundet i ubåd

      På et pressemøde fortæller drabschef ved Københavns Politi, Jens Møller, at der ikke er fundet nogen personer i ubåden. Desuden oplyser han, at det virker til, at det var en bevidst handling, at ubåden fredag sank.

    17. Fly og dykkere leder efter forsvundet kvinde

      Københavns Politi og Forsvaret har hele søndagen været i gang med en storstilet eftersøgning efter den forsvundne, svenske kvinde Kim Wall. Et fly udstyret med kamera, hundepatruljer og dykkere har taget del i eftersøgningen.

    18. Eftersøgning fortsætter i flere dage

      I de følgende dage fortsætter eftersøgningen af Kim Wall. Danske og svenske myndigheder leder i fællesskab efter nye spor og den svenske journalists lig i Øresund og Køge Bugt.

    19. Kim Wall døde ombord på ubåd og smidt i havet

      Det er en ulykke ombord på ubåden Nautilus, der har kostet Kim Wall livet.

      Sådan lyder en del af forklaringen, som ubådsejer Peter Madsen gav under grundlovsforhøret, oplyser politiet. 

      Peter Madsen bekræfter, at han efterfølgende skilte sig af med hende i havet.

    20. Politi finder lig af kvinde i vandet

      Mandag eftermiddag har Københavns Politi modtaget en anmeldelse om, at et lig af en kvinde er fundet i vandet på Vestamager. Det oplyser de på Twitter

      Området ligger ud til Køge Bugt, hvor politiet intensivt har ledt efter Kim Wall, siden hun forsvandt torsdag den 10. august.

    21. Kvindelig mangler hoved, arme og ben

      Kvindeliget fundet på amager er en torso.

      - Når jeg siger torso, så er det en krop uden hoved, arme og ben, oplyser drabschef ved Københavns Politi Jens Møller Jensen på et pressemøde mandag aften. 

      Liget bliver kørt til retsmedicinsk institut. 

    22. Politiet om fundet lig: Lemmer var bevidst afskåret

      Politiet udgiver tirsdag en pressebriefing på video, hvor de orienterer om seneste nyt i sagen om kvindeliget.

      - Status er, at der er tale om en torso, hvor både arme, ben og hoved er fjernet som følge af en bevidst afskæring, siger Jens Møller Jensen, der er drabschef ved Københavns Politi.

    23. DNA-match mellem torso og Kim Wall

      Onsdag morgen oplyser Københavns Politi i et tweet, at kvindeliget, der blev fundet på Amager, er den svenske Journalist Kim Wall. 

    24. Politiet efterlyser Kim Walls tøj

      Københavns Politi efterlyser Kim Walls tøj, efter hendes torso blev fundet afklædt i vandet ved Vestamager mandag.

      - Vi efterlyser en skrigorange bluse med lange ærmer, en sort- og hvidblomstret nederdel, nylonstrømper og et par hvide tennissko, oplyser efterforskningsleder ved Københavns Politi Jens Møller Jensen til TV 2.

    25. Politiet fremlægger nye beviser

      Specialanklager Jakob Buch-Jepsen siger på et retsmøde, at politiets teknikere har fundet videoer, der viser tortur og henrettelser, på en harddisk, der er blevet konfiskeret fra Peter Madsens værksted.

      - Det er vores opfattelse, at der er tale om videooptagelser af ægte drab på kvinder, sagde anklageren, der understregede, at videoerne ikke er lavet af Peter Madsen.

      Peter Madsens varetægtsfængsling blev forlænget med fire uger.

    26. Politiet offentliggør fund af Kim Walls hoved og ben

      Politiet offentliggør, at de har fundet Kim Walls hoved, begge ben og tøj. Det hele pakket i poser og tynget ned med tunge genstande i Køge Bugt.

      Det siger efterforskningsleder Jens Møller Jensen fra Københavns Politi på et pressemøde

      - Vi har fundet en pose, hvori vi fandt Kim Walls tøj - trøje, nederdel, strømper og sko. I samme pose lå der en kniv og blylodder til at holde posen nede.

    27. Sav fundet i Køge Bugt

      Dykkere har fundet en sav i Køge Bugt i forbindelse med søgningen i ubådssagen. Det oplyser Københavns Politi.

      Saven er fundet i Køge Bugt nær den rute, som politiet vurderer, at den drabssigtede Peter Madsens ubåd sejlede den 11. august i år. Politiet oplyser desuden, at der fortsat ledes efter Kim Walls arme, og derfor er indsatsen med dykkere ikke afsluttet.

    28. Peter Madsen ændrer forklaring

      Drabschef Jens Møller fortæller på et pressemøde, at Peter Madsen igen har ændret forklaring.

      Det er sket under et lukket politiforhør den 14. oktober, hvor Peter Madsen har fortalt, at Kim Wall døde i ubåden, mens han selv stod i tårnet. I forbindelse med, at hun døde, var der mange udstødningsgasser i ubåden.

      Endvidere er Peter Madsen nu også sigtet for anden kønslig omgang end samleje med Kim Wall. Det nægter han - ligesom han fortsat nægter drab.

    29. Dykkere finder en arm i Øresund

      Københavns Politi og dykkere fra Forsvaret finder en arm i Øresund nær den rute, ubåden sejlede. Det er ikke fastslået, at armen kan forbindes med ubådssagen - men det er en teori, politiet arbejder ud fra.

      Politiet har ikke yderligere oplysninger.

Kilder: Københavns Politi, Sydsvenskan, TV 2