Omar ifølge tiltalt: Drab på Finn Nørgaard var et uheld
Det var et uheld, da Omar El-Hussein dræbte Finn Nørgaard foran Krudttønden. Målet var Lars Vilks, fortæller terrortiltalt ven af Omar El-Hussein.
Omkring kl. 17.10 mødte alle fire tiltalte i terrorsagen Omar El-Hussein bag en genbrugsstation ved Mjølnerparken. Her fortalte Omar El-Hussein om det mord han halvanden time forinden havde begået ved Krudttønden på Østerbro.
Det fortalte 26-årige Bhostan Khan Hossein i dag ved Københavns Byret. Den 26-årige er sammen med tre venner tiltalt for at have medvirket til et terrorangreb i København sammen med Omar El-Hussein.
- Vi snakker bare om, hvad der er sket, fortalte Bhostan Khan Hossein.
- Hvad bliver der sagt? spurgte anklager Sidsen Jessen-Klixbüll.
- Det, der skete. Jeg kan ikke huske det ordret. Han fortæller, hvordan han gjorde det. Forløbet. Han forklarer, hvad der er sket.
- Siger han, at han har skudt ved Krudttønden?
- Ja.
- Hvad siger han?
- Han siger - jeg kan ikke huske det ordret, men det var i hvert fald ikke ham, der døde, der skulle dø.
- Hvem var det så?
- En anden. Det var ham, der var derinde, hvad var det han hed? spurgte Bhostan Khan Hossien.
- Lars Vilks? foreslog Sidsel Jessen-Klixbüll.
- Ja. Jeg tror det var ham. Muhammedtegneren.
- Sagde han, at det var ham, han skulle have ramt?
- Ja, det tror jeg.
Ifølge Bhostan Khan Hossein var Omar El-Hussein ked af, at han havde dræbt Finn Nørgaard.
- Siger han det var et uheld? spurgte Sidsel Jessen-Klixbüll.
- Ja, jeg kan huske, at han var meget ked af det.
Den 26-årige fortalte tidligere torsdag, at han og en af de medtiltalte kort forinden havde mødt Omar El-Hussein, og at han havde taget imod en sort plastikpose.
Den 26-årige vidste på det tidspunkt godt, at angrebet ved Krudttønden havde fundet sted og indså instinktivt, da han fik riflen stukket i hånden af Omar El-Hussein, at der var tale om gerningsvåbnet, og at det måtte være Omar El-Hussein der var gerningsmanden.
Bhostan Khan Hossein og tre andre er tiltalt for at have medvirket til et terrorangreb sammen med Omar El-Hussein. De nægter sig alle skyldige.
Bhostan Khan Hossein fortalte torsdag i retten, at han var målløs over, hvad Omar El-Hussein havde gjort, og at det var forkert at dræbe "en uskyldig".
Der ventes dom i sagen til september.