Anklager: Derfor tog Omar El-Hussein i Krudttøndens bagdør
Den 22-årige dansk-palæstinenser, Omar El-Hussein, besøgte Krudttøndens hjemmeside, aftenen før terrorangrebet, viser gennemgang af hans computer.
Det var næppe tilfældigt, da Omar El-Hussein 14. februar 2015 tog i bagdøren ind til det lokale på Krudttønden, hvor Lars Vilks deltog i et debatarrangement om ytringsfrihed.
Det fremgår af anklager Bo Bjerregårds forelæggelse i sagen her til formiddag.
En sammenligning af de ip-adresser, som har tilgået Omar El-Husseins Facebook-profil med de ip-adresser, der besøgte Krudttøndens hjemmeside, viser nemlig et sammenfald.
Samme ip-adresse besøgte kort før midnat 13. februar Krudttøndens hjemmeside. Den søgte efter debatarrangementet med Lars Vilks. Og han granskede Krudttøndens indretning, fortalte Bo Bjerregaard.
Havde døren den dag været åben,, havde Omar El-Hussein stået ansigt til ansigt med blandt andre Lars Vilks.
Men det var døren ikke. Den var låst, og i stedet begav Omar El-Hussein sig om til Krudttøndens facade, hvor han affyrede i hvert fald 28 skud - herunder det, der dræbte filminstruktøren Finn Nørgaard.
Det fremgik også af anklagerens forelæggelse, at der på Omar El-Husseins computer også var søgt på både Facebook-profiler for Lars Vilks og Lars Hedegaard.
- Det er ikke muligt at finde ud af, hvornår der er foretaget de søgninger, men det er altså sket fra den pågældende computer, sagde Bo Bjerregaard.