Krimi

Uroen rykker til Vesterbro

For tredje aften i træk måtte politi og brandvæsen i København rykke ud til bål og stenkast i gaderne. Som de to foregående nætter startede balladen på Nørrebro, men i løbet af natten ryk-kede problemerne videre til Vesterbro, hvor to biler og et plankeværk blev sat i brand.

På Nørrebro blev der kastet sten efter en patruljevogn og stukket ild til en container i Rantzausgade. I Blågårds-gade blev der tændt bål i gaden, men ikke mere end at politiet selv kunne slukke. I Mjølnerparken blev en kom-munal bil væltet om på siden.

Politiet kan ikke sige, om der er en direkte forbindelse mellem de tre episoder.

Massivt politiopbud på Nørrebro

Politiet indsatte mange betjente i de store gruppevogne, der natten igennem var "massivt" til stede i bydelen.

Senere på aftenen flyttede balladen så fra Nørrebro til Vesterbro, hvor Københavns centrale vagtleder fortæller, at to biler blev sat i brand omkring Otto Krabbes Plads og omkring klokken halv et i nat gik det så ud over et plankeværk påMatthæusgade.

Politiet og brandvæsenet rykkede ud til stedet, men det lykkedes ikke politiet at få fat i gerningsmændene, og det er uvist, om det er de samme, der står bag urolighederne og ildspåsættelserne på Nørrebro og på Vesterbro.

"På Nørrebro blev en anholdt, da der var optræk til ballade, på Vesterbro blev to hætteklædte mænd set løbe væk fra stedet," siger vagtlederen til TV 2 News.

Unge føler sig chikaneret af politiet

Balladen natten til i går skyldes til dels, at de unge føler sig chikaneret, fordi politiet antaster og stresser dem," sagde Ali Haseki, en ansat på værestedet projekt Gadepulsen, til politiken.dk.

I nogen tid har politiet oprettet visitationszoner blandt andet på det indre Nørrebro, og i går besluttede politidirektør Hanne Bech Hansen at fortsætte indgrebet i endnu en måned. Det betyder, at politiet kan bede folk om at vende lommer, selv om der ikke er grund til at mistænke dem.