Dansker køber whisky til 230.000
Der blev blot sat én enkelt flaske til salg i hele Norden. Og nu er den blevet solgt i Danmark. 230.000 kroner måtte en køber i Danmark betale for at erhverve sig whiskyen med navnet The Balvenie Fifty.
I alt blev blot 88 flasker sat til salg i hele verden, mens blot en enkelt flaske var til salg i Norden.
Køberen, der ønsker at være anonym, har i forvejen en særdeles flot whiskysamling og Balvenie Fifty er kronen på værket. Men de dyrebare dråber er kun en investering
- Jeg elsker Balvenie, men i denne prisklasse, må de dyre dråber blive i flasken,siger den anonyme køber og uddyber:
- Men også indpakningen er et kunstværk i sig selv. Flasken er mundblæst og leveres i en cylinderformet træ-æske, udformet af 49 lag træ fra hele Skotland.
Det er hjemmesiden og forretningen Whisky.dk, der står bag salget til en anonym køber.
Henrik Olsen, den ene af indehaverne, lægger ikke skjul på, at det er første gang, han langer så dyr og eksklusiv en whisky over disken.
- Det er en ære at sælge denne flaske, og en oplevelse vi kun får én gang, siger han.