Ikke mere McDonalds på Island

Det økonomiske kollaps på Island får nu McDonald's til at lukke sine tre restauranter på øen.
Årsagen til, at restauranterne bliver lukket er primært det store fald i den islandske kroner. Det gør det ekstremt dyrt at importere de fødevarer, der skal til, for at lave en burger.
Derfor skal Big Mac-glade islændinge skynde sig, for allerede fra på søndag er der permanent lukket og slukket.
De fleste råvarer til McDonald's-burgerne importeres fra Tyskland, og med kronens kollaps er omkostningerne fordoblet i løbet af de seneste 18 måneder.
"For et kilo løg importeret fra Tyskland betaler jeg det samme som for en flaske god whisky, forklarer Jon Ogmundsson, franchisetager i de islandske McDonald's-restauranter, til Reuters.
Ville toppe Big Mac-index
Salget har ellers været stigende på Island i de seneste måneder, men for at skabe overskud skulle priserne stige med mindst 20 procent. Det ville have gjort de islandske burgere til verdens dyreste på det såkaldte Big Mac-index.
Ogmundsson satser i stedet på at åbne en ny burgerkæde i de tre restauranter, som skal forsynes med lokale varer.
Ifølge avisen Financial Times kan Island dermed slutte sig til en lille gruppe af blot fire europæiske lande uden McDonald's-restauranter. Den McDonald's-fri zone dækker også over Albanien, Armenien og Bosnien-Hercegovina.