Mette Frederiksens bisidder, Lars Kjeldsen, spørger, om Tejs Binderup læste Mette Frederiksens tale inden pressemødet 4. november. Det gjorde Binderup, siger han.
Lars Kjeldsen spørger, om Tejs Binderup så ikke derefter burde gøre opmærksom på, at der manglede lovhjemmel til at aflive alle mink.
Binderup siger, at han ikke opfattede statsministerens tale og pressemødet som et direkte påbud til minkavlerne.
- Havde jeg ønsket, da jeg læste den tale, at hun havde sagt, at de ville gå i gang med tilvejebringe den nødvendige hjemme. Ja, det havde jeg, siger Tejs Binderup.
Binderup siger, at han læste den i forlængelse af den tale, som Mogens Jensen skulle holde til pressemødet. Han hæftede sig ved, at Mogens Jensen i sin tale gav en klar tilkendegivelse af, at den nuværende indsats ville fortsætte.
Så du overvejede ikke at orientere Statsministeriet?
- Nej, det ville aldrig være mig, der skulle gribe knoglen og ringe til Statsministeriet. Jeg skulle orientere Justitsministeriet, og det havde jeg gjort, svarer Binderup.