I et interview med TV 2s journalist Nagieb Khaja, der befinder sig i Kabul, siger Taliban-medlemmet Said Massoud, at afghanere, der har forladt Afghanistan, frit kan fortsætte deres liv. Det gælder også personer, der har arbejdet for udlandet, enten på ambassader eller som tolke.
- Disse mennesker har frihed nu. De får ingen problemer og risikerer ikke noget. De kan fortsætte deres liv, hvis de har forladt Afghanistan.
Så I vil ikke tage hævn?
- Nej, nej, de risikerer ikke noget.
Hvorfor giver I dem amnesti?
- Fordi friheden gælder alle mennesker. Og vi har ikke noget imod dem, siger Taliban-krigeren.
Men mange, også vestlige regeringer, stoler ikke på Taliban. De siger, at der er talrige episoder, hvor Taliban har truet folk, såret folk, dræbt folk, selvom jeres ledere siger, at de ikke skal gøre folk fortræd.
- Det er propaganda fra fjendens side. De siger altid dårlige ting om Afghanistans Islamiske Emirat.