41-årig dansker anholdt for menneskesmugling

OPDATERING klokken 14:20: Den 41-årige blev løsladt 10:45 onsdag formiddag og kan formentlig se frem til en bøde på mellem 2000 og 5000 kroner.
En 41-årig dansk mand er blevet anholdt i forsøget på at fragte fem udlændinge over færgen ved Grenå mod Sverige.
Det bekræfter Østjyllands Politi overfor TV 2.
Han vil nu med stor sandsynlighed blive sigtet for brud på udlændingeloven.
- Vi er i gang med at afhøre om for at finde ud af, hvad han præcis skal sigtes for, fortæller Vagn Martinussen, politikommissær ved Østjyllands Politi og leder af Tilladelsesafdelingen i Udlændingesektionen.
Har søgt asyl i Danmark
Der er ifølge politiet ikke noget, der tyder på, at den anholdte kender de fem udlændinge. Der er tale om fire voksne og en pige på fire år, og Vagn Martinussen kan endnu ikke oplyse mere om deres alder eller nationalitet.
De har siden anholdelsen valgt at søge asyl i Danmark og vil nu blive registreret med både foto og fingeraftryk.
- Vi kunne i princippet have sigtet dem for ulovligt ophold i landet. Men det har man valgt ikke at gøre i asylsager, oplyser Vagn Martinussen.
Første anholdte dansker
Så vidt vides er den 41-årige mand den første dansker, der er anholdt for menneskesmugling i forbindelse med at hjælpe flygtninge eller migranter mod Sverige.
Han er etnisk dansker fra Østjylland.
Vagn Martinussen forventer, at han vil blive løsladt efter endt afhøring.