Lego fik overskud på 4,16 mia.
Lego går stadig imod strømmen af dårlige udmeldinger, som virksomheder verden over ellers kommer med på grund af den globale krise.
Overskuddet efter skat steg også. Sidste år landede det på 4,16 mia. kroner mod 3,72 milliarder i 2010.
"Det er et særdeles tilfredsstillende resultat, hvor overskuddet er vokset pænt."
Det siger Jørgen Vig Knudstorp, administrerende direktør i Lego, i en kommentar til regnskabet for 2011.
Sidste år satte Lego sig på 7,1 procent af markedet for legetøj - og det er ottende år i træk, at legetøjskoncernen med hovedsæde i Billund erobrer markedsandele.
"Væksten i salget på det nordamerikanske marked fortsatte med uformindsket styrke, og også på de fleste europæiske og asiatiske markeder fik vi tocifrede stigninger i omsætningen."
Legos driftsresultat - det vil sige resultatet før skat og finansielle poster - steg til 5,67 milliarder kroner mod 4,97 milliarder i 2010.