Dansk luftrum delt i to af vulkanasken

De meteorologiske oplysninger om askeskyens bevægelser er baggrund for vurderinger af, hvornår det er muligt at genoptage flyvningen i dansk luftrum samt til og fra de danske lufthavne.
Natten til onsdag fra klokken kl. 2.00 til kl. 11.00 deles dansk luftrum af en linje fra Thyborøn til Samsø og derfra videre til Halmstad i Sverige.
Nord for den røde linje må der KUN flyves over 6.000 meter. Der må hverken lettes eller landes.
Syd for linjen vil luftrummet være åbent for al flyvning. Her åbner lufthavnene i København, Billund, Roskilde, Århus og Bornholm samt Karup.
Skillelinjen har ligesom åbningstiden i det danske luftrum også rykket sig. Tidligere i dag gik linjen fra Mors til Randers.
Uvist hvad der sker efter kl. 11.00 i morgen
Luftrummet er meldt åbent fra klokken 2 natten mellem tirsdag og onsdag og frem til klokken 11 onsdag formiddag. Men det betyder ikke nødvendigvis, at luftrummet så lukkes igen, forklarer pressevagt hos Naviair Camilla Hegnsborg.
"Vi kan ikke sige, om det lukker i morgen. Vi henholder os til det, vi kan se, og det er, at askeskyen er væk, og så vurderer vi løbende situationen," siger hun.
For oplysninger om de enkelte flyvninger til og fra Danmark henvises til det specifikke rejse- eller luftfartsselskab.