Panodil-overdosis ødelægger leveren

16x9

En ov-er-do-sis af smer-te-stil-len-de med pa-ra-ce-ta-mol kan kos-te dig liv-et ud-en be-hand-ling

Selvmordsforsøg blandt helt unge piger er næsten firedoblet indenfor de seneste ti år, ligesom hver sjette af de 15- til 19-årige piger på landets gymnasier har forsøgt at begå selvmord - 18 procent ved at tage en overdosis af piller som blandt andet Panodil.

"Vi fik cirka 100 patienter om året - altså to patienter om ugen blev indlagt med en alvorlig forgiftning af paracetamol. Der er et stigende antal indlæggelser efter en overdosis," siger Kim Dalhoff, der er overlæge på Bispebjerg Hospital og tidligere har arbejdet på leverafdelingen på Rigshospitalet.

Vil ikke tage livet af sig selv
Ifølge Kim Dalhoff tager de fleste piger en overdosis af de smertestillende piller i affekt - det betyder, at pigerne ikke har et egentlig ønske om at tage livet af sig selv, men tager en overdosis for eksempel på grund af kærestesorger.

Panodil står i medicinskabet i de fleste hjem, og derfor er det ofte de smertestillende midler, der bliver brugt - men hvad pigerne ikke er klar over er, at paracetamol langsomt ødelægger leveren, hvis man ikke bliver behandlet i tide.

"Hvis pigerne kommer tidligt i behandling, har vi en god og effektiv behandling - hvis der går lang tid, inden man kommer på hospitalet og får modgiftbehandling, kan leveren tage skade - i yderste konsekvens kan man dø af det," siger Kim Dalhoff.

Allerede sidste år råbte eksperter vagt i gevær og krævede blandt andet det smertestillende middel Panodil på recept, fordi det viste sig, at der bag en stigning af medicinske forgiftninger hos teenagepiger gemte sig en lang række uregistrerede selvmordsforsøg.

8 piller nok til at blive indlagt
Lægekundskabens egen vejledning i anvendelse af lægemidler - det såkaldte lægemiddelkatalog - anbefaler, at man bliver indlagt på sygehuset, hvis man indtager otte Panodil på én gang.

Forklaringen er, at smertestillende piller med paracetamol som for eksempel Panodil, Pinex eller Pamol i for stor dosis forgifter kroppen i en sådan grad, at leveren ikke er i stand til at nedbryde stoffet. Derfor bliver der dannet giftige affaldsstoffer, der - hvis man ikke bliver behandlet - kan føre til lever- og nyresvigt.

"Efter yderligere 1-2 døgn vil man dø"
Symptomerne på en forgiftning af paracetamol viser sig ikke med det samme, men først efter 1 til 2 dage - i mellemtiden er cellerne i leveren imidlertid allerede ved at blive nedbrudt.

På indlægssedlen står:

"Først 1-2 dage efter indtagelse af overdosis vil symptomerne komme som f.eks. kvalme, opkastninger, ømhed/smerter i maven, utilpashed, gulsot og misfarvning af urin og afføring. Senere kan der ske en gulfarvning af hud og øjne. I værste fald kan man efter cirka 3 døgn miste bevidstheden. Efter yderligere 1-2 døgn vil man dø."

Gennem de seneste tre år har lægerne på Odense Universitets Hospital behandlet 450 piger og kvinder, der har taget smertestillende piller for at tage deres liv. Kun én person er død efter en paracetamol-forgiftning, men flere har fået foretaget en levertransplantation på grund af omfattende skader efter en overdosis af blandt andet Panodil.

Du kan se meget om pigerne, der forsøger at tage deres eget liv, i dokumentaren "TV 2 dok.: Panodil-piger" på TV 2 torsdag klokken 20.